Ranking · bokslutsåret 2026
Så rankar Häckklippning i Skåne AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Häckklippning i Skåne AB ökade omsättningen med 10 procent senaste året. Medianen bland branschens 274 jämförbara bolag är 4 procent.
Rörelsemarginalen är 15,5 procent, mot branschmedianens 5,8 procent.
Soliditeten ligger på 49,7 procent — branschens median är 45,4 procent.
Bolaget har 6 anställda; medianbolaget i branschen har 8.
Branschen: Skötsel och underhåll av grönytor
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 204 | 253 | 19 % | |
| Värdeförändring | +111,0 % | 27 | 250 | 89 % |
| Tillväxt i omsättning | +9,7 % | 99 | 274 | 64 % |
| Rörelsemarginal | 15,5 % | 49 | 274 | 82 % |
| Avkastning på eget kapital | 64,2 % | 14 | 274 | 95 % |
| Soliditet | 49,7 % | 121 | 274 | 56 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 395 tkr | 105 | 274 | 62 % |
| Rörelseresultat per anställd | 217 tkr | 53 | 274 | 81 % |
| Nettoomsättning | 8 372 tkr | 165 | 274 | 40 % |
| Rörelseresultat | 1 300 tkr | 86 | 274 | 69 % |
| Antal anställda | 6 | 169 | 274 | 38 % |
Skåne län
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 7 857 | 9 258 | 15 % | |
| Värdeförändring | +111,0 % | 702 | 9 141 | 92 % |
| Tillväxt i omsättning | +9,7 % | 3 417 | 10 556 | 68 % |
| Rörelsemarginal | 15,5 % | 1 685 | 10 543 | 84 % |
| Avkastning på eget kapital | 64,2 % | 808 | 10 557 | 92 % |
| Soliditet | 49,7 % | 4 693 | 10 531 | 55 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 395 tkr | 7 402 | 10 557 | 30 % |
| Rörelseresultat per anställd | 217 tkr | 3 272 | 10 557 | 69 % |
| Nettoomsättning | 8 372 tkr | 7 764 | 10 557 | 26 % |
| Rörelseresultat | 1 300 tkr | 4 243 | 10 557 | 60 % |
| Antal anställda | 6 | 6 137 | 10 557 | 42 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 66 474 | 78 066 | 15 % | |
| Värdeförändring | +111,0 % | 6 050 | 76 952 | 92 % |
| Tillväxt i omsättning | +9,7 % | 28 311 | 87 565 | 68 % |
| Rörelsemarginal | 15,5 % | 14 282 | 87 484 | 84 % |
| Avkastning på eget kapital | 64,2 % | 6 805 | 87 585 | 92 % |
| Soliditet | 49,7 % | 38 842 | 87 398 | 56 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 395 tkr | 61 592 | 87 586 | 30 % |
| Rörelseresultat per anställd | 217 tkr | 27 263 | 87 586 | 69 % |
| Nettoomsättning | 8 372 tkr | 64 311 | 87 586 | 27 % |
| Rörelseresultat | 1 300 tkr | 35 546 | 87 586 | 59 % |
| Antal anställda | 6 | 51 176 | 87 586 | 42 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .