Aktiebolag Stockholm
H3o Vatten & Fuktskador AB
56 sökningar
18,1 mkr
−1,6 %16,1 %
−6,9 p.e.55,3 %
+4,0 p.e.6
+50,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 18 079 | 18 367 | 15 070 | 12 082 | 14 231 | 5 910 | 1 051 |
| Rörelseresultat | 2 903 | 4 215 | 2 870 | 2 827 | 1 736 | 1 024 | 290 |
| Årets resultat | 1 806 | 3 351 | 1 695 | 1 749 | 1 153 | 593 | 224 |
| Eget kapital | 7 122 | 5 466 | 3 465 | 2 370 | 1 520 | 867 | 274 |
| Balansomslutning | 12 885 | 10 660 | 8 690 | 6 154 | 4 770 | 3 392 | 1 298 |
| Anställda | 6 | 4 | 5 | 4 | 3 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 18 079 | 18 367 | 15 070 | 12 082 | 14 231 | 5 910 | 1 051 |
| Personalkostnader | 4 232 | 3 154 | 2 931 | 2 421 | 1 798 | 1 357 | 300 |
| Av- och nedskrivningar | 146 | 163 | 227 | 151 | 180 | 141 | 51 |
| Övriga externa kostnader | 3 005 | 2 614 | 2 364 | 1 400 | 1 374 | 778 | 359 |
| Övriga rörelseposter, netto | −7 793 | −8 221 | −6 678 | −5 283 | −9 143 | −2 610 | −51 |
| Rörelseresultat | 2 903 | 4 215 | 2 870 | 2 827 | 1 736 | 1 024 | 290 |
| Ränteintäkter | 0 | 48 | 3 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 154 | 9 | 6 | 4 | 1 | 3 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 750 | 4 254 | 2 867 | 2 822 | 1 735 | 1 021 | 289 |
| Bokslutsdispositioner | −400 | 0 | −700 | −600 | −260 | −260 | 0 |
| Skatt | 543 | 903 | 472 | 474 | 322 | 168 | 65 |
| Årets resultat | 1 806 | 3 351 | 1 695 | 1 749 | 1 153 | 593 | 224 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 435 | 3 147 | 1 530 | 1 147 | 591 | 511 | 652 |
| Kortfristiga fordringar | 4 001 | 4 346 | 4 674 | 3 800 | 3 432 | 2 789 | 520 |
| Kassa och bank | 8 449 | 3 167 | 2 486 | 1 207 | 747 | 91 | 126 |
| Omsättningstillgångar | 12 451 | 7 513 | 7 160 | 5 007 | 4 179 | 2 880 | 646 |
| Summa tillgångar | 12 885 | 10 660 | 8 690 | 6 154 | 4 770 | 3 392 | 1 298 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 5 266 | 2 065 | 1 720 | 571 | 317 | 224 | 0 |
| Eget kapital | 7 122 | 5 466 | 3 465 | 2 370 | 1 520 | 867 | 274 |
| Justerat eget kapital | 8 885 | 6 911 | 4 910 | 3 259 | 1 933 | 1 073 | 274 |
| Obeskattade reserver | 2 220 | 1 820 | 1 820 | 1 120 | 520 | 260 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 3 543 | 3 374 | 3 405 | 2 664 | 2 730 | 2 265 | 1 024 |
| Summa eget kapital och skulder | 12 885 | 10 660 | 8 690 | 6 154 | 4 770 | 3 392 | 1 298 |
| Ställda säkerheter | 150 | 150 | 0 | 150 | 150 | 150 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 4 155 bolag som granskas inom samma bransch hamnar H3o Vatten & Fuktskador AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 18,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 16,1 procent, och soliditeten var hög — 55,3 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 2 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 6 personer, med säte i Stockholm.
Bolaget ska bedriva avfuktning och fuktmätningar efter vatten och fuktskador samt utföra efterföljande åtgärder och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Peter Feledy (f. 1976) Ordförande, Styrelseledamot
- Tobias Fagerborg (f. 1981) Styrelseledamot
- Rickard Johansson (f. 1977) Styrelsesuppleant
- Tobias Öhrlund (f. 1987) Extern VD
- Elvira Lindstén (f. 1989) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Acurum Sverige AB (559486-5403) |
|---|---|
| Koncernmoder | AX VII UTIL III AB (559486-5619) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-08-22 |
|---|---|
| Bransch | Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet (SNI 43999) |
| Adress | Ranhammarsvägen 12-14, 168 67, Bromma Besök: Ranhammarsvägen 12-14, Bromma |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-6650084 |