Aktiebolag Motala
H2B2 International AB
171 sökningar
Omsättning 2025
3,7 mkr
+19,6 %Rörelsemarginal
64,7 %
+7,6 p.e.Soliditet
81,3 %
−4,5 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 665 | 3 065 | 2 951 | 2 779 | 2 667 |
| Rörelseresultat | 2 372 | 1 751 | 1 407 | 1 235 | 1 584 |
| Årets resultat | 5 733 | 2 191 | 5 014 | 4 945 | 3 229 |
| Eget kapital | 13 638 | 12 905 | 12 714 | 11 700 | 10 755 |
| Balansomslutning | 16 768 | 15 030 | 15 324 | 15 161 | 14 381 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 665 | 3 065 | 2 951 | 2 779 | 2 667 |
| Personalkostnader | 203 | 292 | 599 | 414 | 408 |
| Av- och nedskrivningar | 1 036 | 917 | 879 | 825 | 593 |
| Övriga externa kostnader | 54 | 105 | 65 | 305 | 82 |
| Rörelseresultat | 2 372 | 1 751 | 1 407 | 1 235 | 1 584 |
| Ränteintäkter | 3 | 2 | 2 | — | — |
| Räntekostnader | 52 | 113 | 133 | 45 | 36 |
| Resultat efter finansiella poster | 7 323 | 3 640 | 5 276 | 5 191 | 3 548 |
| Koncernbidrag | −1 400 | −1 400 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 189 | 49 | 262 | 245 | 319 |
| Årets resultat | 5 733 | 2 191 | 5 014 | 4 945 | 3 229 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 12 236 | 12 575 | 12 938 | 13 719 | 13 564 |
| Kortfristiga fordringar | 3 973 | 2 131 | 1 965 | 942 | 287 |
| Kassa och bank | 559 | 324 | 421 | 500 | 530 |
| Omsättningstillgångar | 4 532 | 2 454 | 2 386 | 1 442 | 817 |
| Summa tillgångar | 16 768 | 15 030 | 15 324 | 15 161 | 14 381 |
| Aktiekapital | 240 | 240 | 240 | 240 | 240 |
| Balanserat resultat | 7 617 | 10 426 | 7 412 | 6 467 | 7 238 |
| Eget kapital | 13 638 | 12 905 | 12 714 | 11 700 | 10 755 |
| Justerat eget kapital | 13 638 | 12 905 | 12 714 | 11 700 | 10 755 |
| Långfristiga skulder | 1 050 | 1 425 | 1 925 | 2 425 | 2 875 |
| Kortfristiga skulder | 2 080 | 700 | 685 | 1 036 | 751 |
| Summa eget kapital och skulder | 16 768 | 15 030 | 15 324 | 15 161 | 14 381 |
| Ställda säkerheter | 6 000 | 6 000 | 6 000 | 6 000 | 6 000 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte H2B2 International AB 3,7 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,1 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 64,7 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 81,3 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 20 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Motala.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva import, tillverkning och försäljning av verktygskomponenter och metallbearbetningsmaskiner ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Björn Nordlund (f. 1979) Verkställande direktör
Styrelse
- Hans Harvig (f. 1944) Ordförande, Styrelseledamot
- Björn Köhler (f. 1968) Styrelseledamot
- Björn Nordlund (f. 1979) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Dan Landeke (f. 1955) Revisor
Koncern
| Moderbolag | H2B2 Holding AB (556559-3521) |
|---|---|
| Koncernmoder | H2B2 Holding AB (556559-3521) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1984-09-20 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202) |
| Adress | Dynamovägen 3, 591 61, Motala Besök: Dynamovägen 3, Motala |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |