Aktiebolag Stockholm
H.Expert Måleri AB
118 sökningar
1,7 mkr
−61,6 %-5,3 %
−15,4 p.e.56,2 %
−21,6 p.e.1
−80,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 711 | 4 461 | 3 199 | 3 689 | 3 235 | 2 813 | 7 722 | 4 842 |
| Rörelseresultat | −91 | 450 | −60 | 98 | 705 | −969 | 2 083 | 595 |
| Årets resultat | −141 | 360 | −62 | 71 | 641 | −480 | 942 | 594 |
| Eget kapital | 911 | 1 052 | 693 | 1 505 | 1 435 | 794 | 1 822 | 880 |
| Balansomslutning | 1 620 | 1 351 | 1 482 | 2 467 | 2 440 | 2 068 | 3 376 | 1 170 |
| Anställda | 1 | 5 | 7 | 3 | 3 | 5 | 6 | 6 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 711 | 4 461 | 3 199 | 3 689 | 3 235 | 2 813 | 7 722 | 4 842 |
| Personalkostnader | 459 | 2 259 | 2 857 | 1 056 | 1 468 | 1 964 | 2 962 | 2 538 |
| Av- och nedskrivningar | 139 | 18 | 0 | 0 | 12 | 106 | 12 | 18 |
| Övriga externa kostnader | 753 | 542 | 419 | 581 | 451 | 505 | 589 | 569 |
| Övriga rörelseposter, netto | −451 | −1 192 | 17 | −1 954 | −599 | −1 207 | −2 076 | −1 122 |
| Rörelseresultat | −91 | 450 | −60 | 98 | 705 | −969 | 2 083 | 595 |
| Ränteintäkter | 3 | 2 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 36 | 3 | 2 | 3 | 9 | 11 | 3 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −124 | 449 | −62 | 95 | 696 | −980 | 2 079 | 594 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 500 | −500 | 0 |
| Skatt | 17 | 90 | 0 | 25 | 55 | 0 | 637 | 0 |
| Årets resultat | −141 | 360 | −62 | 71 | 641 | −480 | 942 | 594 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 676 | 110 | 0 | 0 | 0 | 386 | 25 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 153 | 106 | 1 125 | 1 050 | 184 | 114 | 675 | 282 |
| Kassa och bank | 791 | 1 135 | 357 | 1 417 | 2 255 | 1 567 | 2 676 | 888 |
| Omsättningstillgångar | 944 | 1 241 | 1 482 | 2 467 | 2 440 | 1 681 | 3 351 | 1 170 |
| Summa tillgångar | 1 620 | 1 351 | 1 482 | 2 467 | 2 440 | 2 068 | 3 376 | 1 170 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 002 | 642 | 705 | 1 384 | 744 | 1 224 | 830 | 378 |
| Eget kapital | 911 | 1 052 | 693 | 1 505 | 1 435 | 794 | 1 822 | 880 |
| Justerat eget kapital | 911 | 1 052 | 693 | 1 505 | 1 435 | 794 | 2 219 | 880 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 500 | 0 |
| Långfristiga skulder | 550 | 26 | 0 | 0 | 0 | 405 | 0 | 1 |
| Kortfristiga skulder | 159 | 273 | 789 | 962 | 1 005 | 869 | 1 054 | 289 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 620 | 1 351 | 1 482 | 2 467 | 2 440 | 2 068 | 3 376 | 1 170 |
| Ställda säkerheter | 230 | 230 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Mätt mot de 3 636 bolag som granskas inom samma bransch hamnar H.Expert Måleri AB över mittlinjen sett till omsättning, med 1,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -5,3 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 56,2 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 62 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Stockholm.
Aktiebolaget ska bedriva byggnadsmåleri, snickeri och övrig byggverksamhet.
Styrelse & ledning
- Haissam Al Chadidah (f. 1975) Styrelseledamot
- Amer Al Chadaideh (f. 1980) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-07-06 |
|---|---|
| Bransch | Måleriarbeten (SNI 43341) |
| Adress | Rektorsvägen 12, 177 39, Järfälla Besök: Rektorsvägen 12, Järfälla |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-7603051 |