Konkurs inledd (2026-05-11)
Aktiebolag Huddinge
H Ekfelts Måleriservice AB
181 sökningar
Omsättning 2024
25,2 mkr
−9,7 %Rörelsemarginal
-2,4 %
−3,4 p.e.Soliditet
1,1 %
−8,5 p.e.Anställda
21
−12,5 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 25 224 | 27 924 | 26 141 | 26 853 | 23 979 | 25 328 | 31 550 |
| Rörelseresultat | −613 | 260 | −46 | 565 | 940 | −1 982 | −262 |
| Årets resultat | −922 | 30 | −352 | 238 | 739 | −2 257 | −502 |
| Eget kapital | 100 | 760 | 730 | 1 082 | 843 | 104 | 1 051 |
| Balansomslutning | 9 156 | 7 913 | 7 552 | 8 851 | 6 204 | 5 388 | 8 035 |
| Anställda | 21 | 24 | 24 | 24 | 21 | 21 | 22 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 25 224 | 27 924 | 26 141 | 26 853 | 23 979 | 25 328 | 31 550 |
| Personalkostnader | 13 669 | 15 998 | 15 246 | 14 975 | 12 527 | 12 469 | 13 432 |
| Av- och nedskrivningar | 75 | 90 | 90 | 133 | 130 | 119 | 119 |
| Övriga externa kostnader | 3 472 | 3 674 | 3 819 | 3 140 | 3 191 | 3 223 | 3 887 |
| Övriga rörelseposter, netto | −8 621 | −7 902 | −7 032 | −8 040 | −7 191 | −11 499 | −14 374 |
| Rörelseresultat | −613 | 260 | −46 | 565 | 940 | −1 982 | −262 |
| Räntekostnader | 308 | 230 | 305 | 327 | 201 | 275 | 240 |
| Resultat efter finansiella poster | −922 | 30 | −352 | 238 | 739 | −2 257 | −502 |
| Årets resultat | −922 | 30 | −352 | 238 | 739 | −2 257 | −502 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 64 | 124 | 214 | 187 | 411 | 205 | 344 |
| Varulager | 650 | 693 | 438 | 381 | 231 | 313 | 349 |
| Kortfristiga fordringar | 8 434 | 7 032 | 6 680 | 8 247 | 5 473 | 4 861 | 7 319 |
| Kassa och bank | 8 | 64 | 220 | 36 | 88 | 8 | 23 |
| Omsättningstillgångar | 9 092 | 7 790 | 7 338 | 8 663 | 5 792 | 5 182 | 7 691 |
| Summa tillgångar | 9 156 | 7 913 | 7 552 | 8 851 | 6 204 | 5 388 | 8 035 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 660 | 630 | 982 | 744 | 4 | 951 | 1 453 |
| Eget kapital | 100 | 760 | 730 | 1 082 | 843 | 104 | 1 051 |
| Justerat eget kapital | 100 | 760 | 730 | 1 082 | 843 | 104 | 1 051 |
| Kortfristiga skulder | 9 056 | 7 153 | 6 822 | 7 769 | 5 361 | 5 284 | 6 984 |
| Summa eget kapital och skulder | 9 156 | 7 913 | 7 552 | 8 851 | 6 204 | 5 388 | 8 035 |
| Ställda säkerheter | 4 897 | 3 658 | 3 739 | 4 963 | 4 003 | 3 004 | 0 |
| Ansvarsförbindelser | 3 102 | 2 840 | 2 840 | 2 840 | 2 840 | 2 840 | 1 530 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 3 636 granskade bolag ligger H Ekfelts Måleriservice AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 25,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -2,4 procent, och soliditeten var låg — 1,1 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 10 procent. Bolaget sysselsatte 21 personer och har sitt säte i Huddinge.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva måleriverksamhet, samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Fredrik Ekfelt (f. 1973) Styrelseledamot
- Jimmy Ekfelt (f. 1944) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Jan Lejonhird (f. 1963) Revisor
- Patrick Strand (f. 1980) Revisorsuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2005-05-24 |
|---|---|
| Bransch | Måleriarbeten (SNI 43341) |
| Adress | Nypongränd 4, bv, 126 32, Hägersten Besök: Nypongränd 4 BV, Hägersten |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-6460037 |