Aktiebolag Norrköping
H.A.R.R.E.L AB
22 sökningar
Omsättning 2025
735 tkr
−37,4 %Rörelsemarginal
-38,9 %
−55,3 p.e.Soliditet
3,8 %
−14,3 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 735 | 1 175 | 909 | 566 | 809 | 722 | 403 |
| Rörelseresultat | −286 | 192 | 138 | −45 | −25 | 233 | 48 |
| Årets resultat | −309 | 120 | 82 | −70 | −27 | 183 | 38 |
| Eget kapital | 66 | 375 | 256 | 174 | 244 | 271 | 88 |
| Balansomslutning | 1 723 | 2 073 | 1 923 | 1 495 | 1 129 | 871 | 624 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 735 | 1 175 | 909 | 566 | 809 | 722 | 403 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 6 | 0 | 0 | 10 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 179 | 172 | 117 | 76 | 43 | 8 | 5 |
| Övriga externa kostnader | 536 | 579 | 550 | 349 | 308 | 278 | 176 |
| Övriga rörelseposter, netto | −306 | −232 | −98 | −186 | −483 | −193 | −174 |
| Rörelseresultat | −286 | 192 | 138 | −45 | −25 | 233 | 48 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 23 | 42 | 53 | 25 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −309 | 151 | 85 | −70 | −27 | 233 | 48 |
| Skatt | 0 | 31 | 3 | 0 | 0 | 50 | 11 |
| Årets resultat | −309 | 120 | 82 | −70 | −27 | 183 | 38 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 368 | 463 | 635 | 752 | 230 | 110 | 27 |
| Varulager | 1 115 | 1 117 | 1 032 | 571 | 524 | 267 | 173 |
| Kortfristiga fordringar | 234 | 383 | 212 | 352 | 185 | 91 | 76 |
| Kassa och bank | 6 | 110 | 44 | −180 | 190 | 404 | 349 |
| Omsättningstillgångar | 1 355 | 1 610 | 1 288 | 742 | 899 | 761 | 598 |
| Summa tillgångar | 1 723 | 2 073 | 1 923 | 1 495 | 1 129 | 871 | 624 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 325 | 205 | 124 | 194 | 221 | 38 | 0 |
| Eget kapital | 66 | 375 | 256 | 174 | 244 | 271 | 88 |
| Justerat eget kapital | 66 | 375 | 256 | 174 | 244 | 271 | 88 |
| Långfristiga skulder | 1 568 | 1 282 | 1 332 | 1 011 | 380 | 397 | 432 |
| Kortfristiga skulder | 89 | 416 | 335 | 310 | 505 | 203 | 104 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 723 | 2 073 | 1 923 | 1 495 | 1 129 | 871 | 624 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 400 | 0 | 0 | 0 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 1 098 bolag som granskas inom samma bransch hamnar H.A.R.R.E.L AB i den övre halvan sett till omsättning, med 735 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -38,9 procent, och soliditeten var låg — 3,8 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 37 procent. Bolaget hör hemma i Norrköping.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets verksamhet ska importera, tillverka, destillering, omtappa och provningar av alkoholhaltiga drycker (vin och sprit), SUP uthyrning av standup paddling brädda och därmed närliggande verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Andreas Pihl (f. 1973) Styrelseledamot
- Heidi Pihl Johansson (f. 1972) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-10-18 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med drycker (SNI 46340) |
| Adress | Övra Sandby bygata 21, 387 95, Köpingsvik Besök: Övra Sandby Bygata 21, Köpingsvik |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |