starkabolag.se

Aktiebolag Gotland

GZ ekonomi och redovisning AB

46 sökningar

Omsättning 2025

2,4 mkr

+11,8 %
Rörelsemarginal

1,7 %

+10,7 p.e.
Soliditet

17,6 %

+11,1 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning2 3562 1073 9132 4722 994
Rörelseresultat41−1896232541 000
Årets resultat−7−73320195837
Eget kapital3845402282887
Balansomslutning2166961 2759121 550
Anställda11111
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning2 3562 1073 9132 4722 994
Personalkostnader1 9371 9512 7431 6521 519
Övriga externa kostnader376408541492472
Övriga rörelseposter, netto—63—−74—
Rörelseresultat41−1896232541 000
Ränteintäkter020——
Räntekostnader48316952
Resultat efter finansiella poster−7−2185552491 058
Bokslutsdispositioner0145−14500
Skatt009053221
Årets resultat−7−73320195837

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar4000317825
Kortfristiga fordringar1304971 207305336
Kassa och bank4619968290390
Omsättningstillgångar1766961 275595726
Summa tillgångar2166961 2759121 550
Aktiekapital2525252525
Balanserat resultat2093576225
Eget kapital3845402282887
Justerat eget kapital3845517282887
Obeskattade reserver0014500
Långfristiga skulder41251000
Kortfristiga skulder137400728630663
Summa eget kapital och skulder2166961 2759121 550

Verksamhet

GZ ekonomi och redovisning AB omsatte 2,4 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 200 tusen kronor. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 1,7 procent, och soliditeten var måttlig — 17,6 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 12 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Gotland.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Redovisningsbolag som sköter ekonomi och redovisning för företag och organisationer.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är GZ ekonomi och redovisning AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av GZ ekonomi och redovisning AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller GZ ekonomi och redovisning AB (559250-4418)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Koncern

Koncernmoder GZ ekonomi och redovisning AB (559250-4418)

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2020-03-31
Bransch Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200)
Adress
Lokrume Björnungs 414, 621 74, Visby
Besök: Lokrume Björnungs 414, Visby
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad