Aktiebolag Mölndal
Gyllensvärd & Cramer AB
39 sökningar
Omsättning 2024
1,4 mkr
−6,5 %Rörelsemarginal
-12,5 %
−14,5 p.e.Soliditet
13,8 %
−7,6 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 420 | 1 519 | 1 234 | 1 085 | 1 287 | 191 | 0 |
| Rörelseresultat | −177 | 31 | 10 | 191 | 66 | 2 | 0 |
| Årets resultat | −109 | 26 | 7 | 113 | 38 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 126 | 235 | 209 | 202 | 89 | 51 | 51 |
| Balansomslutning | 913 | 1 099 | 704 | 611 | 630 | 401 | 115 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 420 | 1 519 | 1 234 | 1 085 | 1 287 | 191 | 0 |
| Personalkostnader | 37 | 39 | 45 | 46 | 61 | 5 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 11 | 14 | 14 | 5 | 5 | 2 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 549 | 1 437 | 1 166 | 801 | 689 | 159 | 0 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | −42 | −466 | −23 | — |
| Rörelseresultat | −177 | 31 | 10 | 191 | 66 | 2 | 0 |
| Ränteintäkter | 3 | 3 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −173 | 34 | 10 | 190 | 66 | 2 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | 64 | 0 | 0 | −47 | −17 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 8 | 3 | 30 | 11 | 2 | 0 |
| Årets resultat | −109 | 26 | 7 | 113 | 38 | 0 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 18 | 29 | 43 | 12 | 16 | 21 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 409 | 572 | 605 | 364 | 312 | 181 | 17 |
| Kassa och bank | 486 | 498 | 56 | 235 | 302 | 199 | 98 |
| Omsättningstillgångar | 896 | 1 070 | 661 | 599 | 614 | 380 | 115 |
| Summa tillgångar | 913 | 1 099 | 704 | 611 | 630 | 401 | 115 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 185 | 159 | 152 | 39 | 1 | 1 | 1 |
| Eget kapital | 126 | 235 | 209 | 202 | 89 | 51 | 51 |
| Justerat eget kapital | 126 | 286 | 260 | 253 | 102 | 51 | 51 |
| Obeskattade reserver | 0 | 64 | 64 | 64 | 17 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 787 | 800 | 431 | 345 | 524 | 350 | 64 |
| Summa eget kapital och skulder | 913 | 1 099 | 704 | 611 | 630 | 401 | 115 |
Verksamhet
Mätt mot de 1 848 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Gyllensvärd & Cramer AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 1,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på -12,5 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 13,8 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 7 procent. Sätet finns i Mölndal.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva kontorshotellverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Helena Gyllensvärd (f. 1968) Styrelseledamot
- Kajsa Cramer (f. 1971) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-10-03 |
|---|---|
| Bransch | Annan övrig utbildning (SNI 85599) |
| Adress | Drottninggatan 9, 411 14, Göteborg Besök: Drottninggatan 9, Göteborg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |