Ranking · bokslutsåret 2026
Så rankar GV Reklam AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
GV Reklam AB ökade omsättningen med 12 procent senaste året. Medianen bland branschens 526 jämförbara bolag är 2 procent.
Rörelsemarginalen är 11,6 procent, mot branschmedianens 5,6 procent.
Soliditeten ligger på 75,8 procent — branschens median är 36,8 procent.
Bolaget har 3 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Reklambyråverksamhet
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 288 | 423 | 32 % | |
| Värdeförändring | +4,0 % | 188 | 420 | 55 % |
| Tillväxt i omsättning | +11,6 % | 169 | 526 | 68 % |
| Rörelsemarginal | 11,6 % | 134 | 525 | 74 % |
| Avkastning på eget kapital | 26,5 % | 253 | 526 | 52 % |
| Soliditet | 75,8 % | 30 | 526 | 94 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 148 tkr | 413 | 526 | 21 % |
| Rörelseresultat per anställd | 133 tkr | 226 | 526 | 57 % |
| Nettoomsättning | 3 443 tkr | 513 | 526 | 2 % |
| Rörelseresultat | 398 tkr | 326 | 526 | 38 % |
| Antal anställda | 3 | 448 | 526 | 15 % |
Västerbottens län
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 389 | 1 720 | 19 % | |
| Värdeförändring | +4,0 % | 1 000 | 1 698 | 41 % |
| Tillväxt i omsättning | +11,6 % | 567 | 2 055 | 72 % |
| Rörelsemarginal | 11,6 % | 549 | 2 051 | 73 % |
| Avkastning på eget kapital | 26,5 % | 751 | 2 055 | 63 % |
| Soliditet | 75,8 % | 120 | 2 054 | 94 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 148 tkr | 1 723 | 2 055 | 16 % |
| Rörelseresultat per anställd | 133 tkr | 967 | 2 055 | 53 % |
| Nettoomsättning | 3 443 tkr | 2 021 | 2 055 | 2 % |
| Rörelseresultat | 398 tkr | 1 341 | 2 055 | 35 % |
| Antal anställda | 3 | 1 768 | 2 055 | 14 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 54 025 | 70 189 | 23 % | |
| Värdeförändring | +4,0 % | 39 855 | 69 145 | 42 % |
| Tillväxt i omsättning | +11,6 % | 25 039 | 87 530 | 71 % |
| Rörelsemarginal | 11,6 % | 21 990 | 87 448 | 75 % |
| Avkastning på eget kapital | 26,5 % | 32 620 | 87 549 | 63 % |
| Soliditet | 75,8 % | 5 912 | 87 505 | 93 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 148 tkr | 71 613 | 87 550 | 18 % |
| Rörelseresultat per anställd | 133 tkr | 38 495 | 87 550 | 56 % |
| Nettoomsättning | 3 443 tkr | 86 261 | 87 550 | 1 % |
| Rörelseresultat | 398 tkr | 55 198 | 87 550 | 37 % |
| Antal anställda | 3 | 76 643 | 87 550 | 12 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .