Aktiebolag Krokom
Gustelix AB
27 sökningar
1,2 mkr
+159,6 %14,9 %
−8,2 p.e.34,2 %
+6,3 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 184 | 456 | 114 | 187 | 544 | 903 |
| Rörelseresultat | 176 | 105 | 79 | 57 | −7 | 212 |
| Årets resultat | 104 | 0 | 47 | 34 | 74 | 83 |
| Eget kapital | 236 | 131 | 131 | 84 | 207 | 133 |
| Balansomslutning | 691 | 470 | 215 | 128 | 253 | 328 |
| Anställda | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 6 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 184 | 456 | 114 | 187 | 544 | 903 |
| Personalkostnader | 866 | 224 | 29 | 78 | 397 | 503 |
| Av- och nedskrivningar | 51 | 26 | 0 | 32 | 63 | 74 |
| Övriga externa kostnader | 131 | 103 | 6 | 35 | 92 | 114 |
| Övriga rörelseposter, netto | 40 | — | — | 15 | — | — |
| Rörelseresultat | 176 | 105 | 79 | 57 | −7 | 212 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 44 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 175 | 63 | 79 | 57 | −8 | 212 |
| Bokslutsdispositioner | −40 | −50 | −19 | −14 | 102 | −102 |
| Skatt | 32 | 13 | 12 | 9 | 20 | 28 |
| Årets resultat | 104 | 0 | 47 | 34 | 74 | 83 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 197 | 248 | 93 | 93 | 211 | 241 |
| Kortfristiga fordringar | 52 | 40 | 121 | 0 | 13 | 0 |
| Kassa och bank | 442 | 182 | 1 | 35 | 29 | 86 |
| Omsättningstillgångar | 494 | 222 | 122 | 35 | 42 | 86 |
| Summa tillgångar | 691 | 470 | 215 | 128 | 253 | 328 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 82 | 81 | 34 | 0 | 83 | 0 |
| Eget kapital | 236 | 131 | 131 | 84 | 207 | 133 |
| Justerat eget kapital | 334 | 197 | 157 | 95 | 207 | 214 |
| Obeskattade reserver | 123 | 83 | 33 | 14 | 0 | 102 |
| Långfristiga skulder | 69 | 144 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 263 | 112 | 51 | 30 | 46 | 93 |
| Summa eget kapital och skulder | 691 | 470 | 215 | 128 | 253 | 328 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 981 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Gustelix AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 1,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 14,9 procent, och soliditeten var god — 34,2 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 160 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Krokom.
Bolaget ska bedriva konsult- och utbildningsverksamhet inom försäkringsbranschen, vidare ska bolaget tillhandahålla konsulttjänster inom sport och träning, vidare äga och förvalta fastigheter och värdepapper samt därmed förelig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Alexander Feinestam (f. 1974) Styrelseledamot
- Malin Hultdin (f. 1979) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-08-09 |
|---|---|
| Bransch | Verksamhet utförd av försäkringsombud och försäkringsmäklare (SNI 66220) |
| Adress | Talgoxevägen 7, 836 95, Ås Besök: Talgoxevägen 7, Ås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |