Aktiebolag Katrineholm
Gunlaps Lantbruksaktiebolag
69 sökningar
Omsättning 2024
865 tkr
−56,2 %Rörelsemarginal
26,8 %
+45,0 p.e.Soliditet
61,1 %
+7,6 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 865 | 1 976 | 2 327 | 3 198 | 2 778 | 2 834 | 2 544 |
| Rörelseresultat | 232 | −359 | 99 | 885 | 337 | 304 | 52 |
| Årets resultat | 206 | 12 | 70 | 375 | 287 | 269 | 53 |
| Eget kapital | 2 539 | 2 333 | 2 321 | 2 451 | 2 076 | 1 789 | 1 520 |
| Balansomslutning | 4 156 | 4 360 | 5 711 | 6 475 | 4 324 | 3 979 | 3 767 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 865 | 1 976 | 2 327 | 3 198 | 2 778 | 2 834 | 2 544 |
| Personalkostnader | 5 | 4 | 0 | 0 | 1 | 0 | 337 |
| Av- och nedskrivningar | 381 | 445 | 727 | 618 | 610 | 546 | 582 |
| Övriga externa kostnader | 553 | 974 | 1 049 | 954 | 1 090 | 1 080 | 1 008 |
| Övriga rörelseposter, netto | 306 | −912 | −452 | −741 | −740 | −904 | −565 |
| Rörelseresultat | 232 | −359 | 99 | 885 | 337 | 304 | 52 |
| Ränteintäkter | 111 | 57 | 60 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 96 | 142 | 116 | 76 | 42 | 32 | 34 |
| Resultat efter finansiella poster | 247 | −433 | 72 | 911 | 355 | 335 | 53 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 445 | 0 | −450 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 42 | 0 | 2 | 86 | 68 | 66 | 0 |
| Årets resultat | 206 | 12 | 70 | 375 | 287 | 269 | 53 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 848 | 3 285 | 4 781 | 5 422 | 3 232 | 2 841 | 2 520 |
| Varulager | 492 | 382 | 677 | 558 | 733 | 779 | 826 |
| Kortfristiga fordringar | 331 | 365 | 234 | 343 | 359 | 162 | 383 |
| Kassa och bank | 485 | 328 | 19 | 152 | 0 | 197 | 36 |
| Omsättningstillgångar | 1 308 | 1 075 | 930 | 1 053 | 1 092 | 1 138 | 1 247 |
| Summa tillgångar | 4 156 | 4 360 | 5 711 | 6 475 | 4 324 | 3 979 | 3 767 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 2 213 | 2 201 | 2 131 | 1 956 | 1 669 | 1 400 | 1 347 |
| Eget kapital | 2 539 | 2 333 | 2 321 | 2 451 | 2 076 | 1 789 | 1 520 |
| Justerat eget kapital | 2 543 | 2 337 | 2 678 | 2 808 | 2 076 | 1 789 | 1 520 |
| Obeskattade reserver | 5 | 5 | 450 | 450 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 945 | 1 279 | 2 468 | 2 644 | 1 731 | 1 696 | 1 571 |
| Kortfristiga skulder | 667 | 743 | 472 | 930 | 517 | 494 | 676 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 156 | 4 360 | 5 711 | 6 475 | 4 324 | 3 979 | 3 767 |
| Ställda säkerheter | 2 724 | 3 360 | 4 914 | 4 793 | 2 937 | 3 022 | 2 721 |
Verksamhet
Mätt mot de 1 900 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Gunlaps Lantbruksaktiebolag strax under mitten sett till omsättning, med 865 tusen kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 26,8 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 61,1 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 56 procent. Bolaget hör hemma i Katrineholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall idka jordbruk, skogsbruk, jord och skogsbruksentrep- renad samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Lars Gunnar Pettersson (f. 1943) Styrelseledamot
- Lars Anders Pettersson (f. 1970) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1989-03-07 |
|---|---|
| Bransch | Blandat jordbruk (SNI 01500) |
| Adress | Stav 1, 641 62, Valla Besök: Stav 1, Valla |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |