Aktiebolag Mölndal
guldrobot AB
14 sökningar
738 tkr
−28,7 %7,3 %
+0,4 p.e.78,6 %
+4,1 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 738 | 1 035 | 1 065 | 999 |
| Rörelseresultat | 54 | 72 | 200 | 432 |
| Årets resultat | 32 | 41 | 119 | 343 |
| Eget kapital | 460 | 529 | 487 | 368 |
| Balansomslutning | 585 | 710 | 754 | 477 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-09* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 738 | 1 035 | 1 065 | 999 |
| Personalkostnader | 651 | 926 | 809 | 520 |
| Övriga externa kostnader | 33 | 38 | 57 | 46 |
| Rörelseresultat | 54 | 72 | 200 | 432 |
| Resultat efter finansiella poster | 54 | 72 | 200 | 432 |
| Bokslutsdispositioner | −14 | −20 | −50 | 0 |
| Skatt | 8 | 11 | 31 | 89 |
| Årets resultat | 32 | 41 | 119 | 343 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-09* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 470 | 470 | 150 | 322 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 24 | 26 | 87 |
| Kassa och bank | 115 | 216 | 578 | 68 |
| Omsättningstillgångar | 115 | 240 | 604 | 155 |
| Summa tillgångar | 585 | 710 | 754 | 477 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 403 | 463 | 343 | 0 |
| Eget kapital | 460 | 529 | 487 | 368 |
| Justerat eget kapital | 526 | 585 | 527 | 368 |
| Obeskattade reserver | 83 | 70 | 50 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 42 | 111 | 217 | 109 |
| Summa eget kapital och skulder | 585 | 710 | 754 | 477 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 15 044 granskade bolag ligger guldrobot AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 738 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 7,3 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 78,6 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 29 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Mölndal.
Konsultverksamhet med fokus inom ledning och personalutveckling samt styrning och systemering inom mjukvaruutveckling.
Styrelse & ledning
- Richard Pettersson (f. 1982) Verkställande direktör
- Richard Pettersson (f. 1982) Styrelseledamot
- Johanna Lundberg (f. 1981) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-09-07 |
|---|---|
| Bransch | Datakonsultverksamhet (SNI 62201) |
| Adress | Stenliden 6, 431 69, Mölndal Besök: Stenliden 6, Mölndal |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |