Aktiebolag Tibro
Gula Paviljongen AB
48 sökningar
Omsättning 2024
1,2 mkr
+44,5 %Rörelsemarginal
-6,8 %
+11,6 p.e.Soliditet
48,0 %
Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 178 | 815 | 940 | 1 224 | 1 019 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −80 | −150 | −99 | 8 | −9 | −5 | −116 |
| Årets resultat | −96 | −166 | −99 | 1 | −131 | −5 | 97 |
| Eget kapital | 48 | −236 | −70 | 30 | 29 | 160 | 165 |
| Balansomslutning | 100 | 322 | 474 | 566 | 341 | 200 | 201 |
| Anställda | 2 | 2 | 3 | 2 | 2 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 178 | 815 | 940 | 1 224 | 1 019 | 0 | 0 |
| Personalkostnader | 386 | 248 | 259 | 345 | 288 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 99 | 99 | 99 | 99 | 25 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 216 | 129 | 124 | 202 | 282 | 5 | 116 |
| Övriga rörelseposter, netto | −557 | −489 | −557 | −570 | −433 | — | — |
| Rörelseresultat | −80 | −150 | −99 | 8 | −9 | −5 | −116 |
| Räntekostnader | 16 | 16 | 0 | 7 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −96 | −166 | −99 | 1 | −131 | −5 | 97 |
| Årets resultat | −96 | −166 | −99 | 1 | −131 | −5 | 97 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 75 | 174 | 274 | 407 | 255 | 196 | 196 |
| Varulager | 22 | 21 | 21 | 36 | 36 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 2 | 122 | 134 | 116 | 47 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 1 | 5 | 45 | 7 | 3 | 4 | 5 |
| Omsättningstillgångar | 25 | 147 | 201 | 158 | 86 | 4 | 5 |
| Summa tillgångar | 100 | 322 | 474 | 566 | 341 | 200 | 201 |
| Aktiekapital | 51 | 51 | 51 | 51 | 51 | 51 | 51 |
| Balanserat resultat | −287 | −121 | −22 | −22 | 109 | 114 | 17 |
| Eget kapital | 48 | −236 | −70 | 30 | 29 | 160 | 165 |
| Justerat eget kapital | 48 | −236 | −70 | 30 | 29 | 160 | 165 |
| Långfristiga skulder | 0 | 21 | 21 | 38 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 52 | 537 | 523 | 498 | 312 | 40 | 36 |
| Summa eget kapital och skulder | 100 | 322 | 474 | 566 | 341 | 200 | 201 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 18 527 granskade bolag ligger Gula Paviljongen AB strax under mitten räknat på omsättning, med 1,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på -6,8 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 48,0 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 45 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Tibro.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva cafeteria samt tillverkning och försäljning av glass. Samt fastighetsförvaltning och förvaltning av aktier och andelar och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Bobby Gradde (f. 1991) Verkställande direktör
Styrelse
- Bobby Gradde (f. 1991) Styrelseledamot
- Magnus Gillström (f. 1987) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | Aromio AB (559238-9059) |
|---|---|
| Koncernmoder | Aromio AB (559238-9059) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-05-30 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Box 240, 543 23, Tibro Besök: Box 240, Tibro |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |