Aktiebolag Haninge
GTech Europe AB
41 sökningar
Omsättning 2024
25,2 mkr
+426,2 %Rörelsemarginal
12,8 %
−10,7 p.e.Soliditet
26,1 %
−30,7 p.e.Anställda
3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 25 201 | 4 789 | 3 461 | 2 544 | 2 734 |
| Rörelseresultat | 3 223 | 1 127 | −118 | −337 | 368 |
| Årets resultat | 2 069 | 1 060 | −81 | −177 | 192 |
| Eget kapital | 3 016 | 1 151 | 91 | 173 | 349 |
| Balansomslutning | 14 192 | 2 026 | 1 511 | 2 076 | 1 658 |
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 25 201 | 4 789 | 3 461 | 2 544 | 2 734 |
| Personalkostnader | 4 143 | 1 787 | 1 806 | 1 776 | 1 568 |
| Av- och nedskrivningar | 204 | 176 | 176 | 176 | 30 |
| Övriga externa kostnader | 4 859 | 1 251 | 1 241 | 777 | 358 |
| Övriga rörelseposter, netto | −12 772 | −448 | −356 | −152 | −410 |
| Rörelseresultat | 3 223 | 1 127 | −118 | −337 | 368 |
| Ränteintäkter | 258 | 112 | 51 | — | — |
| Räntekostnader | 8 | 179 | 15 | 14 | 44 |
| Resultat efter finansiella poster | 3 474 | 1 060 | −81 | −256 | 324 |
| Bokslutsdispositioner | −868 | 0 | 0 | 80 | −80 |
| Skatt | 537 | 0 | 0 | 0 | 52 |
| Årets resultat | 2 069 | 1 060 | −81 | −177 | 192 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 629 | 323 | 500 | 676 | 738 |
| Kortfristiga fordringar | 1 271 | 290 | 273 | 509 | 108 |
| Kassa och bank | 11 292 | 1 413 | 738 | 891 | 811 |
| Omsättningstillgångar | 12 563 | 1 703 | 1 012 | 1 400 | 920 |
| Summa tillgångar | 14 192 | 2 026 | 1 511 | 2 076 | 1 658 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 897 | 41 | 122 | 300 | 107 |
| Eget kapital | 3 016 | 1 151 | 91 | 173 | 349 |
| Justerat eget kapital | 3 705 | 1 151 | 91 | 173 | 413 |
| Obeskattade reserver | 868 | 0 | 0 | 0 | 80 |
| Långfristiga skulder | 407 | 667 | 711 | 753 | 347 |
| Kortfristiga skulder | 9 901 | 208 | 709 | 1 150 | 882 |
| Summa eget kapital och skulder | 14 192 | 2 026 | 1 511 | 2 076 | 1 658 |
Verksamhet
GTech Europe AB omsatte 25,2 miljoner kronor räkenskapsåret 2024, vilket placerar bolaget i den övre fjärdedelen av branschens 557 bolag med bokslut. Rörelsemarginalen landade på 12,8 procent — en god nivå — medan soliditeten på 26,1 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 426 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Haninge.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom sjöfart och logistik, inom och utanför Sverige såsom exempelvis: verka som mäklare vid inhyrning och uthyrning av fartyg till kunder, verka som agent för tillverkare och saljare vid försäljning av teknisk utrustning, verka som representant för varv och rederier vid inköp av nya eller befintliga fartyg, tillhandahålla teknisk rådgivning till bolag inom sjöfart och logistik, tillhandahålla övervakning av fartygs byggnation eller reparation samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även hyra ut personal till andra bolag samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Somangshu Sarangi (f. 1980) Styrelseledamot
- Gundega Sarangi (f. 1982) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Peter Svensson (f. 1981) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-12-12 |
|---|---|
| Bransch | Provisionshandel med maskiner, industriell utrustning, fartyg och luftfartyg utom kontorsutrustning och datorer (SNI 46141) |
| Adress | Backvagen 40 , Tungelsta, 137 57, Tungelsta Besök: Backvägen 40, Tungelsta |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |