Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar GT Support AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
GT Support AB ökade omsättningen med 55 procent senaste året. Medianen bland branschens 1 083 jämförbara bolag är 5 procent.
Rörelsemarginalen är 35,7 procent, mot branschmedianens 13,5 procent.
Soliditeten ligger på 64,5 procent — branschens median är 51,6 procent.
Bolaget har 4 anställda; medianbolaget i branschen har 6.
Branschen: Redovisning och bokföring, skatterådgivning
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 471 | 1 002 | 53 % | |
| Värdeförändring | +400,0 % | 8 | 989 | 99 % |
| Tillväxt i omsättning | +54,9 % | 35 | 1 083 | 97 % |
| Rörelsemarginal | 35,7 % | 63 | 1 083 | 94 % |
| Avkastning på eget kapital | 76,7 % | 194 | 1 083 | 82 % |
| Soliditet | 64,5 % | 257 | 1 079 | 76 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 881 tkr | 105 | 1 083 | 90 % |
| Rörelseresultat per anställd | 671 tkr | 41 | 1 083 | 96 % |
| Nettoomsättning | 7 525 tkr | 522 | 1 083 | 52 % |
| Rörelseresultat | 2 684 tkr | 198 | 1 083 | 82 % |
| Antal anställda | 4 | 747 | 1 083 | 31 % |
Västmanlands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 984 | 1 799 | 45 % | |
| Värdeförändring | +400,0 % | 24 | 1 772 | 99 % |
| Tillväxt i omsättning | +54,9 % | 86 | 2 014 | 96 % |
| Rörelsemarginal | 35,7 % | 31 | 2 014 | 98 % |
| Avkastning på eget kapital | 76,7 % | 94 | 2 015 | 95 % |
| Soliditet | 64,5 % | 469 | 2 007 | 77 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 881 tkr | 954 | 2 015 | 53 % |
| Rörelseresultat per anställd | 671 tkr | 124 | 2 015 | 94 % |
| Nettoomsättning | 7 525 tkr | 1 525 | 2 015 | 24 % |
| Rörelseresultat | 2 684 tkr | 478 | 2 015 | 76 % |
| Antal anställda | 4 | 1 530 | 2 015 | 24 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 44 735 | 78 296 | 43 % | |
| Värdeförändring | +400,0 % | 872 | 77 179 | 99 % |
| Tillväxt i omsättning | +54,9 % | 4 125 | 87 570 | 95 % |
| Rörelsemarginal | 35,7 % | 1 780 | 87 488 | 98 % |
| Avkastning på eget kapital | 76,7 % | 4 008 | 87 590 | 95 % |
| Soliditet | 64,5 % | 20 905 | 87 388 | 76 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 881 tkr | 44 258 | 87 591 | 49 % |
| Rörelseresultat per anställd | 671 tkr | 7 282 | 87 591 | 92 % |
| Nettoomsättning | 7 525 tkr | 67 661 | 87 591 | 23 % |
| Rörelseresultat | 2 684 tkr | 22 639 | 87 591 | 74 % |
| Antal anställda | 4 | 66 440 | 87 591 | 24 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .