Aktiebolag Stockholm
GSV Security AB
23 sökningar
2,1 mkr
+31,5 %7,5 %
+2,7 p.e.36,7 %
+15,9 p.e.2
−50,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 113 | 1 607 | 373 | 24 |
| Rörelseresultat | 158 | 77 | 19 | −21 |
| Årets resultat | 121 | 61 | 19 | −21 |
| Eget kapital | 205 | 84 | 23 | 4 |
| Balansomslutning | 559 | 405 | 118 | 9 |
| Anställda | 2 | 4 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 113 | 1 607 | 373 | 24 |
| Personalkostnader | 1 771 | 1 401 | 207 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 173 | 121 | 140 | 27 |
| Övriga rörelseposter, netto | −11 | — | −7 | −18 |
| Rörelseresultat | 158 | 77 | 19 | −21 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 | — |
| Räntekostnader | 2 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 156 | 78 | 19 | −21 |
| Skatt | 35 | 17 | 1 | 0 |
| Årets resultat | 121 | 61 | 19 | −21 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08* |
|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 177 | 207 | 83 | 0 |
| Kassa och bank | 382 | 198 | 35 | 9 |
| Omsättningstillgångar | 559 | 405 | 118 | 9 |
| Summa tillgångar | 559 | 405 | 118 | 9 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 59 | −2 | −21 | 0 |
| Eget kapital | 205 | 84 | 23 | 4 |
| Justerat eget kapital | 205 | 84 | 23 | 4 |
| Kortfristiga skulder | 354 | 321 | 95 | 5 |
| Summa eget kapital och skulder | 559 | 405 | 118 | 9 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 456 bolag som granskas inom samma bransch hamnar GSV Security AB i den övre halvan sett till omsättning, med 2,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 7,5 procent, och soliditeten var god — 36,7 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 31 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Stockholm.
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara att bedriva bevakningsrörelse samt tillhandahålla tjänster och produkter inom säkerhetsbranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Tommy Christian Everell (f. 1978) Ordförande, Styrelseledamot
- Shazeb Ullah (f. 1988) Styrelseledamot
- Eveliina Myllymäki (f. 1997) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-05-12 |
|---|---|
| Bransch | Bevakningsverksamhet och privat säkerhetsverksamhet (SNI 80010) |
| Adress | Rissneleden 110, 174 57, Sundbyberg Besök: Rissneleden 110, Sundbyberg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |