Aktiebolag Falun
Grycken AB
39 sökningar
Omsättning 2025
2,3 mkr
+11,8 %Rörelsemarginal
36,1 %
−3,8 p.e.Soliditet
16,3 %
+2,0 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 309 | 2 065 | 1 986 | 1 920 | 1 869 |
| Rörelseresultat | 833 | 824 | 673 | 617 | 602 |
| Årets resultat | 277 | 136 | 11 | 36 | 216 |
| Eget kapital | 1 798 | 1 520 | 1 384 | 1 373 | 1 337 |
| Balansomslutning | 13 817 | 13 624 | 13 380 | 13 572 | 14 065 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 309 | 2 065 | 1 986 | 1 920 | 1 869 |
| Personalkostnader | 13 | 4 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 268 | 278 | 278 | 278 | 276 |
| Övriga externa kostnader | 1 018 | 960 | 1 110 | 1 047 | 991 |
| Övriga rörelseposter, netto | −177 | — | 75 | 22 | — |
| Rörelseresultat | 833 | 824 | 673 | 617 | 602 |
| Ränteintäkter | 26 | 14 | 4 | — | — |
| Räntekostnader | 450 | 618 | 586 | 274 | 224 |
| Resultat efter finansiella poster | 408 | 220 | 55 | 130 | 364 |
| Bokslutsdispositioner | −27 | −10 | 0 | 0 | −59 |
| Skatt | 104 | 73 | 44 | 94 | 89 |
| Årets resultat | 277 | 136 | 11 | 36 | 216 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 13 106 | 12 659 | 12 945 | 13 250 | 13 682 |
| Kortfristiga fordringar | 53 | 27 | 66 | 27 | 0 |
| Kassa och bank | 658 | 938 | 369 | 295 | 383 |
| Omsättningstillgångar | 711 | 965 | 435 | 322 | 384 |
| Summa tillgångar | 13 817 | 13 624 | 13 380 | 13 572 | 14 065 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 471 | 1 334 | 1 323 | 1 287 | 1 071 |
| Eget kapital | 1 798 | 1 520 | 1 384 | 1 373 | 1 337 |
| Justerat eget kapital | 2 257 | 1 957 | 1 814 | 1 803 | 1 767 |
| Obeskattade reserver | 578 | 551 | 541 | 541 | 541 |
| Långfristiga skulder | 10 896 | 10 996 | 11 044 | 10 860 | 11 251 |
| Kortfristiga skulder | 545 | 557 | 411 | 798 | 937 |
| Summa eget kapital och skulder | 13 817 | 13 624 | 13 380 | 13 572 | 14 065 |
| Ställda säkerheter | 12 456 | 12 456 | 12 456 | 12 456 | 12 456 |
| Ansvarsförbindelser | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Grycken AB 2,3 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 829 tusen kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 36,1 procent, och soliditeten var måttlig — 16,3 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 12 procent. Bolaget hör hemma i Falun.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall direkt eller indirekt genom hel- eller delägda bolag, förvärva, förvalta, äga, avyttra och uthyra fast egendom, samt tillhandahålla tjänster relaterade till förvaltning av fastigheter, fastighetsägande bolag samt bedriva handel med värdepapper även som bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Per Ötken (f. 1967) Styrelseledamot
- Ulrica Wirén (f. 1972) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Peter Sjöberg (f. 1965) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | KAMA Support AB (556813-6104) |
|---|---|
| Koncernmoder | KAMA Support AB (556813-6104) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-11-27 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201) |
| Adress | Ängsvägen 1, 791 43, Falun Besök: Ängsvägen 1, Falun |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Ej registrerad |