Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar Grunenthal Meds Sweden AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Grunenthal Meds Sweden AB ökade omsättningen med 50 procent senaste året. Medianen bland branschens 105 jämförbara bolag är 1 procent.
Rörelsemarginalen är 9,1 procent, mot branschmedianens 4,2 procent.
Soliditeten ligger på 25,1 procent — branschens median är 45,6 procent.
Bolaget har 4 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Övrig reklamverksamhet
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +50,1 % | 7 | 105 | 93 % |
| Rörelsemarginal | 9,1 % | 34 | 105 | 68 % |
| Avkastning på eget kapital | 62,5 % | 7 | 105 | 93 % |
| Soliditet | 25,1 % | 82 | 105 | 22 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 506 tkr | 16 | 105 | 85 % |
| Rörelseresultat per anställd | 410 tkr | 17 | 105 | 84 % |
| Nettoomsättning | 18 023 tkr | 46 | 105 | 56 % |
| Rörelseresultat | 1 638 tkr | 31 | 105 | 70 % |
| Antal anställda | 4 | 84 | 105 | 20 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +50,1 % | 1 710 | 24 737 | 93 % |
| Rörelsemarginal | 9,1 % | 8 138 | 24 704 | 67 % |
| Avkastning på eget kapital | 62,5 % | 2 878 | 24 746 | 88 % |
| Soliditet | 25,1 % | 18 844 | 24 681 | 24 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 506 tkr | 4 242 | 24 747 | 83 % |
| Rörelseresultat per anställd | 410 tkr | 4 286 | 24 747 | 83 % |
| Nettoomsättning | 18 023 tkr | 12 494 | 24 747 | 50 % |
| Rörelseresultat | 1 638 tkr | 9 348 | 24 747 | 62 % |
| Antal anställda | 4 | 19 420 | 24 747 | 22 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +50,1 % | 4 829 | 87 520 | 94 % |
| Rörelsemarginal | 9,1 % | 28 944 | 87 436 | 67 % |
| Avkastning på eget kapital | 62,5 % | 7 304 | 87 538 | 92 % |
| Soliditet | 25,1 % | 69 049 | 87 324 | 21 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 506 tkr | 13 059 | 87 539 | 85 % |
| Rörelseresultat per anställd | 410 tkr | 14 039 | 87 539 | 84 % |
| Nettoomsättning | 18 023 tkr | 40 751 | 87 539 | 53 % |
| Rörelseresultat | 1 638 tkr | 31 284 | 87 539 | 64 % |
| Antal anställda | 4 | 66 403 | 87 539 | 24 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .