Aktiebolag Uppsala
Grit tech & Innovation AB
12 sökningar
1,9 mkr
+46,3 %-0,1 %
−45,8 p.e.63,9 %
+6,5 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 918 | 1 311 | 963 |
| Rörelseresultat | −2 | 599 | 624 |
| Årets resultat | −8 | 356 | 371 |
| Eget kapital | 744 | 753 | 396 |
| Balansomslutning | 1 165 | 1 312 | 727 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-05 | 2024-05 | 2023-05* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 918 | 1 311 | 963 |
| Personalkostnader | 165 | 33 | 14 |
| Av- och nedskrivningar | 186 | 186 | 87 |
| Övriga externa kostnader | 728 | 305 | 117 |
| Övriga rörelseposter, netto | −841 | −188 | −121 |
| Rörelseresultat | −2 | 599 | 624 |
| Ränteintäkter | 0 | 3 | 0 |
| Räntekostnader | 2 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −4 | 602 | 624 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −152 | −156 |
| Skatt | 4 | 94 | 97 |
| Årets resultat | −8 | 356 | 371 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-05 | 2024-05 | 2023-05* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 472 | 658 | 346 |
| Kortfristiga fordringar | 258 | 318 | 179 |
| Kassa och bank | 435 | 336 | 202 |
| Omsättningstillgångar | 693 | 654 | 381 |
| Summa tillgångar | 1 165 | 1 312 | 727 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 727 | 372 | 0 |
| Eget kapital | 744 | 753 | 396 |
| Justerat eget kapital | 989 | 998 | 520 |
| Obeskattade reserver | 308 | 308 | 156 |
| Kortfristiga skulder | 113 | 251 | 175 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 165 | 1 312 | 727 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 396 granskade bolag ligger Grit tech & Innovation AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 1,9 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -0,1 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 63,9 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 46 procent. Sätet finns i Uppsala.
Företaget utvecklar, säljer och hyr ut träningsprodukter och maskiner för olika sporter.
Styrelse & ledning
- Per Magnus Helander (f. 1975) Verkställande direktör
- Per Magnus Helander (f. 1975) Styrelseledamot
- Sofie Linderström (f. 1980) Styrelsesuppleant
- Sofie Linderström (f. 1980) Vice VD
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-12-10 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar (SNI 77390) |
| Adress | Nannas väg 12, 754 40, Uppsala Besök: Nannas Väg 12, Uppsala |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |