Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Grenna Konfektyr AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Grenna Konfektyr AB ökade omsättningen med 21 procent senaste året. Medianen bland branschens 52 jämförbara bolag är 7 procent.
Rörelsemarginalen är 11,4 procent, mot branschmedianens 4,1 procent.
Soliditeten ligger på 30,5 procent — branschens median är 47,2 procent.
Bolaget har 24 anställda; medianbolaget i branschen har 11.
Branschen: Tillverkning av kakao, choklad- och sockerkonfektyrer
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 14 | 46 | 70 % | |
| Värdeförändring | +32,0 % | 24 | 46 | 48 % |
| Tillväxt i omsättning | +21,4 % | 9 | 52 | 83 % |
| Rörelsemarginal | 11,4 % | 10 | 52 | 81 % |
| Avkastning på eget kapital | −2,6 % | 43 | 52 | 17 % |
| Soliditet | 30,5 % | 37 | 52 | 29 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 807 tkr | 20 | 52 | 62 % |
| Rörelseresultat per anställd | 321 tkr | 14 | 52 | 73 % |
| Nettoomsättning | 67 358 tkr | 15 | 52 | 71 % |
| Rörelseresultat | 7 698 tkr | 11 | 52 | 79 % |
| Antal anställda | 24 | 14 | 52 | 73 % |
Jönköpings län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 178 | 3 154 | 63 % | |
| Värdeförändring | +32,0 % | 750 | 3 119 | 76 % |
| Tillväxt i omsättning | +21,4 % | 497 | 3 412 | 85 % |
| Rörelsemarginal | 11,4 % | 822 | 3 412 | 76 % |
| Avkastning på eget kapital | −2,6 % | 3 069 | 3 414 | 10 % |
| Soliditet | 30,5 % | 2 607 | 3 401 | 23 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 807 tkr | 1 124 | 3 414 | 67 % |
| Rörelseresultat per anställd | 321 tkr | 741 | 3 414 | 78 % |
| Nettoomsättning | 67 358 tkr | 658 | 3 414 | 81 % |
| Rörelseresultat | 7 698 tkr | 417 | 3 414 | 88 % |
| Antal anställda | 24 | 620 | 3 414 | 82 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 25 852 | 78 286 | 67 % | |
| Värdeförändring | +32,0 % | 22 285 | 77 169 | 71 % |
| Tillväxt i omsättning | +21,4 % | 14 657 | 87 562 | 83 % |
| Rörelsemarginal | 11,4 % | 22 342 | 87 475 | 74 % |
| Avkastning på eget kapital | −2,6 % | 75 618 | 87 581 | 14 % |
| Soliditet | 30,5 % | 63 077 | 87 381 | 28 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 807 tkr | 25 566 | 87 582 | 71 % |
| Rörelseresultat per anställd | 321 tkr | 18 593 | 87 582 | 79 % |
| Nettoomsättning | 67 358 tkr | 15 360 | 87 582 | 82 % |
| Rörelseresultat | 7 698 tkr | 9 721 | 87 582 | 89 % |
| Antal anställda | 24 | 15 134 | 87 582 | 83 % |