Aktiebolag Knivsta
Green Tellus Golf AB
25 sökningar
52 tkr
−51,4 %-223,1 %
16,9 %
−9,5 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 52 | 107 | 54 |
| Rörelseresultat | −116 | −453 | −120 |
| Årets resultat | −152 | −500 | −140 |
| Eget kapital | 185 | 296 | −14 |
| Balansomslutning | 1 092 | 1 120 | 764 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 52 | 107 | 54 |
| Personalkostnader | 0 | 2 | 8 |
| Övriga externa kostnader | 165 | 542 | 146 |
| Övriga rörelseposter, netto | −3 | −16 | −20 |
| Rörelseresultat | −116 | −453 | −120 |
| Räntekostnader | 36 | 47 | 19 |
| Resultat efter finansiella poster | −152 | −500 | −140 |
| Årets resultat | −152 | −500 | −140 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 928 | 858 | 662 |
| Varulager | 139 | 139 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 27 | 50 | 59 |
| Kassa och bank | −2 | 73 | 43 |
| Omsättningstillgångar | 164 | 262 | 102 |
| Summa tillgångar | 1 092 | 1 120 | 764 |
| Aktiekapital | 28 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | −1 467 | −897 | −661 |
| Eget kapital | 185 | 296 | −14 |
| Justerat eget kapital | 185 | 296 | −14 |
| Långfristiga skulder | 549 | 309 | 260 |
| Kortfristiga skulder | 358 | 515 | 518 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 092 | 1 120 | 764 |
| Ställda säkerheter | 200 | 200 | 200 |
| Ansvarsförbindelser | 140 | 100 | 100 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 629 granskade bolag ligger Green Tellus Golf AB strax under mitten räknat på omsättning, med 52 tusen kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -223,1 procent, och soliditeten var måttlig — 16,9 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 51 procent. Bolaget hör hemma i Knivsta.
Bolaget skall bedriva professionell sportutövning inom golf. Även design, innovativ produktion och försäljning av hållbara sport & fritidsrelaterade produkter och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Mårten Eker (f. 1979) Verkställande direktör
- Erik Paulsson (f. 1985) Ordförande, Styrelseledamot
- Filip Hector (f. 1980) Styrelseledamot
- Mårten Eker (f. 1979) Styrelseledamot
- Filip Hector (f. 1980) Vice VD
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-10-21 |
|---|---|
| Bransch | Annan sportverksamhet (SNI 93199) |
| Adress | Bergkullevägen 10, 741 44, Knivsta Besök: Bergkullevägen 10, Knivsta |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |