Aktiebolag Stockholm
Green S Blästerugnen 4 AB
56 sökningar
Omsättning 2024
4,1 mkr
+48,1 %Rörelsemarginal
7,3 %
+45,4 p.e.Soliditet
19,6 %
+3,7 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 148 | 2 801 | 806 | 320 | 0 |
| Rörelseresultat | 304 | −1 065 | −1 654 | −237 | −8 |
| Årets resultat | 717 | −207 | 2 582 | 1 093 | −7 |
| Eget kapital | 7 429 | 6 711 | 6 918 | 4 336 | 43 |
| Balansomslutning | 37 899 | 42 307 | 47 199 | 51 587 | 646 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 148 | 2 801 | 806 | 320 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 2 038 | 1 897 | 1 886 | 311 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 806 | 2 030 | 574 | 247 | 8 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 61 | — | — | — |
| Rörelseresultat | 304 | −1 065 | −1 654 | −237 | −8 |
| Ränteintäkter | 32 | 0 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 801 | 1 831 | 980 | 699 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −465 | −2 858 | −2 571 | −900 | −8 |
| Koncernbidrag | 1 286 | 2 584 | 5 602 | 1 840 | 0 |
| Skatt | 103 | −67 | 449 | −152 | −2 |
| Årets resultat | 717 | −207 | 2 582 | 1 093 | −7 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 37 374 | 38 061 | 46 126 | 40 732 | 643 |
| Kortfristiga fordringar | 525 | 4 246 | 983 | 9 204 | 3 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 90 | 1 651 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 525 | 4 246 | 1 073 | 10 855 | 3 |
| Summa tillgångar | 37 899 | 42 307 | 47 199 | 51 587 | 646 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 6 662 | 6 868 | 4 286 | 3 193 | 0 |
| Eget kapital | 7 429 | 6 711 | 6 918 | 4 336 | 43 |
| Justerat eget kapital | 7 429 | 6 711 | 6 918 | 4 336 | 43 |
| Avsättningar | 331 | 228 | 295 | 192 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 30 139 | 35 368 | 39 986 | 47 059 | 603 |
| Summa eget kapital och skulder | 37 899 | 42 307 | 47 199 | 51 587 | 646 |
| Ställda säkerheter | 33 970 | 30 600 | 30 600 | 0 | 0 |
Verksamhet
Green S Blästerugnen 4 AB omsatte 4,1 miljoner kronor räkenskapsåret 2024, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,1 miljoner kronor. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 7,3 procent, och soliditeten var måttlig — 19,6 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 48 procent. Sätet finns i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremål för bolagets verksamhet är, direkt eller indirekt, att äga och förvalta fastigheter och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Stefan Nilsson (f. 1967) Verkställande direktör
Styrelse
- Nicholas Dean Jones (f. 1994) Ordförande, Styrelseledamot
- Mats Steijner (f. 1980) Styrelseledamot
- Stefan Nilsson (f. 1967) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Johan Rippe (f. 1968) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Green S Portfölj 4 AB (559287-8325) |
|---|---|
| Koncernmoder | T-C STORAGE PORTFOLIO S.À.R.L. |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-12-16 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202) |
| Adress | Box 30134, 104 25, Stockholm Besök: Box 30134, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |