Aktiebolag Stockholm
Green S Bällsta 5 AB
39 sökningar
Omsättning 2024
1,6 mkr
−18,0 %Rörelsemarginal
4,5 %
−14,0 p.e.Soliditet
69,1 %
+19,8 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 629 | 1 987 | 1 377 | 1 231 | 1 231 | 1 219 | 555 |
| Rörelseresultat | 74 | 369 | 304 | 280 | 276 | 239 | 487 |
| Årets resultat | 159 | 182 | 82 | 74 | 204 | −130 | −94 |
| Eget kapital | 12 382 | 12 067 | 11 885 | 11 803 | 11 729 | 11 526 | 8 456 |
| Balansomslutning | 17 918 | 24 485 | 24 870 | 24 449 | 26 772 | 24 611 | 24 793 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 629 | 1 987 | 1 377 | 1 231 | 1 231 | 1 219 | 555 |
| Personalkostnader | 0 | 537 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 452 | 481 | 499 | 498 | 471 | 458 | 288 |
| Övriga externa kostnader | 1 103 | 692 | 574 | 454 | 484 | 522 | 428 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 92 | — | — | — | — | 648 |
| Rörelseresultat | 74 | 369 | 304 | 280 | 276 | 239 | 487 |
| Ränteintäkter | 0 | 183 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 142 | 317 | 323 | 331 | 344 | 319 | 295 |
| Resultat efter finansiella poster | −67 | 235 | 106 | 91 | 40 | −80 | 192 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −251 |
| Koncernbidrag | 268 | 0 | 0 | 0 | 156 | −50 | 0 |
| Skatt | 41 | 53 | 24 | 17 | −8 | 0 | 35 |
| Årets resultat | 159 | 182 | 82 | 74 | 204 | −130 | −94 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 17 676 | 17 804 | 21 233 | 21 698 | 24 246 | 17 444 | 17 829 |
| Kortfristiga fordringar | 242 | 6 681 | 2 681 | 1 903 | 184 | 5 422 | 6 515 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 956 | 848 | 2 342 | 1 745 | 448 |
| Omsättningstillgångar | 242 | 6 682 | 3 637 | 2 751 | 2 526 | 7 167 | 6 963 |
| Summa tillgångar | 17 918 | 24 485 | 24 870 | 24 449 | 26 772 | 24 611 | 24 793 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 12 017 | 11 835 | 11 753 | 11 679 | 11 475 | −94 | 0 |
| Eget kapital | 12 382 | 12 067 | 11 885 | 11 803 | 11 729 | 11 526 | 8 456 |
| Justerat eget kapital | 12 538 | 12 266 | 12 084 | 12 002 | 11 928 | 11 725 | 8 655 |
| Obeskattade reserver | 196 | 251 | 251 | 251 | 251 | 251 | 251 |
| Avsättningar | 162 | 120 | 67 | 43 | 27 | 35 | 35 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 11 603 | 11 858 | 0 | 12 559 | 12 750 |
| Kortfristiga skulder | 5 334 | 12 047 | 1 064 | 494 | 14 765 | 240 | 3 301 |
| Summa eget kapital och skulder | 17 918 | 24 485 | 24 870 | 24 449 | 26 772 | 24 611 | 24 793 |
| Ställda säkerheter | 11 500 | 13 000 | 13 000 | 13 000 | 13 000 | 13 000 | 13 000 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 17 127 granskade bolag ligger Green S Bällsta 5 AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 1,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 4,5 procent, och soliditeten var hög — 69,1 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 18 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremål för bolagets verksamhet är, direkt eller indirekt, att äga och förvalta fastigheter och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Stefan Nilsson (f. 1967) Verkställande direktör
Styrelse
- Oscar Thøger Maltesen (f. 1993) Ordförande, Styrelseledamot
- Mats Steijner (f. 1980) Styrelseledamot
- Stefan Nilsson (f. 1967) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Johan Rippe (f. 1968) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Green S Portfölj 6 AB (559139-9836) |
|---|---|
| Koncernmoder | T-C STORAGE PORTFOLIO S.À.R.L. |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-12-01 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202) |
| Adress | Box 30134, 104 25, Stockholm Besök: Box 30134, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |