Aktiebolag Munkedal 80 sökningar
Green HEDE AB
Uppfödning av andra nötkreatur och bufflar
Omsättning 2024
268 tkr
Rörelsemarginal
82,1 %
Soliditet
89,1 %
+1,7 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 268 | 0 | 234 | 0 | 0 | 157 | 375 |
| Rörelseresultat | 220 | 102 | 133 | −6 | 92 | 147 | −101 |
| Årets resultat | 173 | 81 | 107 | −6 | 76 | 137 | −190 |
| Eget kapital | 482 | 409 | 428 | 320 | 327 | 250 | 113 |
| Balansomslutning | 541 | 468 | 465 | 440 | 344 | 2 395 | 2 170 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* | 2019-06 | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 268 | 0 | 234 | 0 | 0 | 157 | 375 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 1 | 41 | 41 | 39 | 17 | 68 |
| Övriga externa kostnader | 2 | 29 | 13 | 0 | 8 | 21 | 52 |
| Övriga rörelseposter, netto | −46 | — | −47 | — | — | 28 | −356 |
| Rörelseresultat | 220 | 102 | 133 | −6 | 92 | 147 | −101 |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 0 | 0 | 8 | 10 | 89 |
| Resultat efter finansiella poster | 218 | 102 | 133 | −6 | 85 | 137 | −190 |
| Skatt | 45 | 21 | 26 | 0 | 9 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 173 | 81 | 107 | −6 | 76 | 137 | −190 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* | 2019-06 | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 1 | 42 | 83 | 122 | 139 |
| Varulager | 233 | 279 | 235 | 202 | 144 | 125 | 230 |
| Kortfristiga fordringar | 215 | 21 | 39 | 54 | 44 | 1 992 | 1 795 |
| Kassa och bank | 93 | 168 | 190 | 142 | 73 | 155 | 6 |
| Omsättningstillgångar | 541 | 468 | 465 | 398 | 261 | 2 273 | 2 031 |
| Summa tillgångar | 541 | 468 | 465 | 440 | 344 | 2 395 | 2 170 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 209 | 228 | 221 | 226 | 151 | 13 | 3 |
| Eget kapital | 482 | 409 | 428 | 320 | 327 | 250 | 113 |
| Justerat eget kapital | 482 | 409 | 428 | 320 | 327 | 250 | 113 |
| Långfristiga skulder | 14 | 7 | 2 | 47 | 1 | 80 | 140 |
| Kortfristiga skulder | 45 | 52 | 35 | 73 | 16 | 2 065 | 1 917 |
| Summa eget kapital och skulder | 541 | 468 | 465 | 440 | 344 | 2 395 | 2 170 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 422 | 439 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 | 200 | 200 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 355 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Green HEDE AB i det nedre skiktet sett till omsättning, med 268 tusen kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 82,1 procent, och soliditeten var hög — 89,1 procent. Bolaget hör hemma i Munkedal.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva jord- och skogsbruk, djuruppfödning, entreprenad och konsult inom bygg- och grävbranschen, vind och bioenergi samt annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Jan Per-Uno Petersson (f. 1963) Styrelseledamot
- Galina Petersson (f. 1977) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2009-02-23 |
|---|---|
| Adress | Synneröd 14, 455 96, Hedekas Besök: Synneröd 14, Hedekas |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |