Aktiebolag Tanum
Grebbe Marin AB
44 sökningar
Omsättning 2025
9,1 mkr
+77,6 %Rörelsemarginal
10,9 %
+4,6 p.e.Soliditet
34,3 %
+2,9 p.e.Anställda
2
+100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 9 107 | 5 128 | 4 854 | 5 194 | 3 058 | 1 550 | 1 224 |
| Rörelseresultat | 991 | 322 | 196 | 302 | 249 | 178 | 68 |
| Årets resultat | 534 | 229 | 122 | 163 | 144 | 134 | 52 |
| Eget kapital | 1 128 | 894 | 665 | 543 | 380 | 236 | 102 |
| Balansomslutning | 3 284 | 2 845 | 1 571 | 1 398 | 878 | 607 | 213 |
| Anställda | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-10 | 2024-10 | 2023-10 | 2022-10 | 2021-10 | 2020-10 | 2019-10 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 107 | 5 128 | 4 854 | 5 194 | 3 058 | 1 550 | 1 224 |
| Personalkostnader | 1 179 | 717 | 616 | 522 | 386 | 214 | 162 |
| Av- och nedskrivningar | 186 | 96 | 85 | 62 | 46 | 35 | 4 |
| Övriga externa kostnader | 1 651 | 1 364 | 1 343 | 1 029 | 752 | 424 | 359 |
| Övriga rörelseposter, netto | −5 100 | −2 629 | −2 614 | −3 279 | −1 625 | −699 | −631 |
| Rörelseresultat | 991 | 322 | 196 | 302 | 249 | 178 | 68 |
| Räntekostnader | 28 | 31 | 40 | 21 | 17 | 8 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 963 | 291 | 156 | 280 | 232 | 171 | 68 |
| Bokslutsdispositioner | −285 | 0 | 0 | −72 | −49 | 0 | 0 |
| Skatt | 145 | 62 | 34 | 45 | 40 | 37 | 16 |
| Årets resultat | 534 | 229 | 122 | 163 | 144 | 134 | 52 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-10 | 2024-10 | 2023-10 | 2022-10 | 2021-10 | 2020-10 | 2019-10 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 652 | 797 | 384 | 233 | 295 | 198 | 43 |
| Varulager | 1 140 | 790 | 718 | 584 | 171 | 101 | 27 |
| Kortfristiga fordringar | 870 | 549 | 465 | 454 | 261 | 219 | 55 |
| Kassa och bank | 622 | 709 | 4 | 127 | 151 | 90 | 88 |
| Omsättningstillgångar | 2 632 | 2 048 | 1 187 | 1 165 | 583 | 409 | 169 |
| Summa tillgångar | 3 284 | 2 845 | 1 571 | 1 398 | 878 | 607 | 213 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 544 | 615 | 493 | 330 | 186 | 52 | 0 |
| Eget kapital | 1 128 | 894 | 665 | 543 | 380 | 236 | 102 |
| Justerat eget kapital | 1 450 | 990 | 761 | 639 | 419 | 236 | 102 |
| Obeskattade reserver | 406 | 121 | 121 | 121 | 49 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 257 | 573 | 292 | 182 | 295 | 155 | 23 |
| Kortfristiga skulder | 1 493 | 1 257 | 493 | 552 | 154 | 216 | 88 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 284 | 2 845 | 1 571 | 1 398 | 878 | 607 | 213 |
| Ställda säkerheter | 1 165 | 1 315 | 763 | 581 | 629 | 0 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 495 granskade bolag ligger Grebbe Marin AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 9,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 10,9 procent — en god nivå — medan soliditeten på 34,3 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 78 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Tanum.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är service och reparationer, uthyrning och viss butikshandel inom marin- och fritidsbranschen och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- August Jonsson (f. 1993) Styrelseledamot
- Kenth Jonsson (f. 1958) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Hans Lundgren (f. 1982) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-11-14 |
|---|---|
| Bransch | Detaljhandel med båtar (SNI 47633) |
| Adress | Långedal 29, 457 41, Fjällbacka Besök: Långedal 29, Fjällbacka |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |