Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar Grays Bakery AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Grays Bakery AB ökade omsättningen med 7 procent senaste året. Medianen bland branschens 352 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 10,5 procent, mot branschmedianens 4,2 procent.
Soliditeten ligger på 74,3 procent — branschens median är 48,0 procent.
Bolaget har 33 anställda; medianbolaget i branschen har 9.
Branschen: Tillverkning av mjukt matbröd och färska bakverk
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +7,4 % | 113 | 352 | 68 % |
| Rörelsemarginal | 10,5 % | 70 | 352 | 80 % |
| Avkastning på eget kapital | 11,1 % | 221 | 352 | 37 % |
| Soliditet | 74,3 % | 33 | 351 | 91 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 466 tkr | 13 | 352 | 96 % |
| Rörelseresultat per anställd | 363 tkr | 15 | 352 | 96 % |
| Nettoomsättning | 114 383 tkr | 19 | 352 | 95 % |
| Rörelseresultat | 11 978 tkr | 15 | 352 | 96 % |
| Antal anställda | 33 | 28 | 352 | 92 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +7,4 % | 9 716 | 24 747 | 61 % |
| Rörelsemarginal | 10,5 % | 7 043 | 24 716 | 72 % |
| Avkastning på eget kapital | 11,1 % | 13 776 | 24 756 | 44 % |
| Soliditet | 74,3 % | 3 225 | 24 706 | 87 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 466 tkr | 5 836 | 24 757 | 76 % |
| Rörelseresultat per anställd | 363 tkr | 4 837 | 24 757 | 80 % |
| Nettoomsättning | 114 383 tkr | 3 556 | 24 757 | 86 % |
| Rörelseresultat | 11 978 tkr | 2 418 | 24 757 | 90 % |
| Antal anställda | 33 | 3 807 | 24 757 | 85 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +7,4 % | 33 054 | 87 570 | 62 % |
| Rörelsemarginal | 10,5 % | 24 889 | 87 488 | 72 % |
| Avkastning på eget kapital | 11,1 % | 47 913 | 87 590 | 45 % |
| Soliditet | 74,3 % | 11 136 | 87 388 | 87 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 466 tkr | 19 119 | 87 591 | 78 % |
| Rörelseresultat per anställd | 363 tkr | 16 137 | 87 591 | 82 % |
| Nettoomsättning | 114 383 tkr | 10 059 | 87 591 | 89 % |
| Rörelseresultat | 11 978 tkr | 6 631 | 87 591 | 92 % |
| Antal anställda | 33 | 10 900 | 87 591 | 88 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .