Aktiebolag Sala
Gräv & Schakt i Sverige AB
17 sökningar
3,2 mkr
+72,5 %-3,6 %
−18,2 p.e.65,8 %
+16,0 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 231 | 1 873 | 2 146 |
| Rörelseresultat | −117 | 273 | 404 |
| Årets resultat | −18 | 163 | 240 |
| Eget kapital | 410 | 428 | 265 |
| Balansomslutning | 623 | 860 | 563 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 231 | 1 873 | 2 146 |
| Personalkostnader | 1 345 | 683 | 243 |
| Av- och nedskrivningar | 9 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 631 | 388 | 312 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 363 | −529 | −1 187 |
| Rörelseresultat | −117 | 273 | 404 |
| Räntekostnader | 2 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −119 | 273 | 404 |
| Bokslutsdispositioner | 102 | −68 | −102 |
| Skatt | 0 | 43 | 63 |
| Årets resultat | −18 | 163 | 240 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 36 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 436 | 380 | 378 |
| Kassa och bank | 151 | 480 | 185 |
| Omsättningstillgångar | 586 | 860 | 563 |
| Summa tillgångar | 623 | 860 | 563 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 403 | 240 | 0 |
| Eget kapital | 410 | 428 | 265 |
| Justerat eget kapital | 464 | 562 | 345 |
| Obeskattade reserver | 68 | 169 | 101 |
| Kortfristiga skulder | 145 | 263 | 197 |
| Summa eget kapital och skulder | 623 | 860 | 563 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 9 487 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Gräv & Schakt i Sverige AB i den övre halvan sett till omsättning, med 3,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på -3,6 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 65,8 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 73 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Sala.
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva entreprenad med grävmaskin, väghyvel och lastbil samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Roger Isaksson (f. 1968) Ordförande, Styrelseledamot
- Daniel Qwarforth (f. 1994) Styrelseledamot
- Helen Isaksson (f. 1961) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-11-10 |
|---|---|
| Bransch | Mark- och grundarbeten (SNI 43120) |
| Adress | Norrbäck 128, 733 92, Sala Besök: Norrbäck 128, Sala |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |