Aktiebolag Ludvika
Grangärde Maskin AB
108 sökningar
Omsättning 2025
12,3 mkr
+1,2 %Rörelsemarginal
11,9 %
+2,0 p.e.Soliditet
72,7 %
−1,6 p.e.Anställda
5
+25,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 12 286 | 12 141 | 10 123 | 7 351 | 6 014 |
| Rörelseresultat | 1 459 | 1 205 | 1 322 | 401 | 3 |
| Årets resultat | 1 156 | 957 | 1 127 | 658 | 44 |
| Eget kapital | 4 456 | 3 801 | 3 044 | 2 747 | 2 263 |
| Balansomslutning | 6 824 | 5 802 | 4 830 | 5 178 | 4 697 |
| Anställda | 5 | 4 | 3 | 2 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 12 286 | 12 141 | 10 123 | 7 351 | 6 014 |
| Personalkostnader | 3 030 | 2 290 | 1 600 | 1 410 | 1 770 |
| Av- och nedskrivningar | 514 | 369 | 327 | 224 | 224 |
| Övriga externa kostnader | 1 404 | 1 497 | 1 162 | 1 130 | 1 158 |
| Övriga rörelseposter, netto | −5 879 | −6 780 | −5 712 | −4 186 | −2 859 |
| Rörelseresultat | 1 459 | 1 205 | 1 322 | 401 | 3 |
| Ränteintäkter | 22 | 32 | 7 | — | — |
| Räntekostnader | 20 | 0 | 9 | 15 | 21 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 462 | 1 236 | 1 320 | 387 | −18 |
| Bokslutsdispositioner | 5 | −24 | 107 | 454 | 80 |
| Skatt | 311 | 256 | 300 | 182 | 18 |
| Årets resultat | 1 156 | 957 | 1 127 | 658 | 44 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 240 | 1 519 | 1 544 | 1 378 | 1 500 |
| Varulager | 1 480 | 1 454 | 1 402 | 1 589 | 1 723 |
| Kortfristiga fordringar | 1 047 | 1 004 | 1 020 | 1 315 | 913 |
| Kassa och bank | 2 057 | 1 825 | 864 | 896 | 561 |
| Omsättningstillgångar | 4 584 | 4 283 | 3 286 | 3 800 | 3 197 |
| Summa tillgångar | 6 824 | 5 802 | 4 830 | 5 178 | 4 697 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 3 200 | 2 744 | 1 817 | 1 989 | 2 119 |
| Eget kapital | 4 456 | 3 801 | 3 044 | 2 747 | 2 263 |
| Justerat eget kapital | 4 963 | 4 312 | 3 535 | 3 323 | 3 200 |
| Obeskattade reserver | 638 | 643 | 619 | 726 | 1 180 |
| Långfristiga skulder | 124 | 0 | 0 | 313 | 428 |
| Kortfristiga skulder | 1 606 | 1 358 | 1 167 | 1 392 | 826 |
| Summa eget kapital och skulder | 6 824 | 5 802 | 4 830 | 5 178 | 4 697 |
| Ställda säkerheter | 1 473 | 2 300 | 2 300 | 2 300 | 2 300 |
Verksamhet
Grangärde Maskin AB omsatte 12,3 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,5 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 11,9 procent — en god nivå — medan soliditeten på 72,7 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 1 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 5 personer, med säte i Ludvika.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva service, reparationer och försäljning av entreprenadmaskiner inom skogsbranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Per Moberg (f. 1971) Verkställande direktör
Styrelse
- Stig Linderholm (f. 1949) Ordförande, Styrelseledamot
- Andreas Moberg Regby (f. 1995) Styrelseledamot
- Per Moberg (f. 1971) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Mattias Ericson (f. 1973) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-03-13 |
|---|---|
| Bransch | Reparation och underhåll av maskiner (SNI 33120) |
| Adress | Gärdesvägen 10, 770 12, Sunnansjö Besök: Gärdesvägen 10, Sunnansjö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |