Aktiebolag Stockholm
GrandDal AB
31 sökningar
Omsättning 2025
0 tkr
−100,0 %Rörelsemarginal
–
Soliditet
57,8 %
+6,4 p.e.Anställda
0
−100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 5 769 | 6 475 | 5 402 | 2 345 | 2 049 | 1 925 |
| Rörelseresultat | −373 | 4 232 | 1 562 | 1 250 | −424 | −87 | 377 |
| Årets resultat | −4 | 2 343 | 1 041 | 1 025 | −525 | −177 | 259 |
| Eget kapital | 4 473 | 4 477 | 2 133 | 1 093 | 68 | 593 | 309 |
| Balansomslutning | 7 739 | 8 714 | 8 119 | 6 470 | 6 256 | 5 082 | 5 418 |
| Anställda | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 5 769 | 6 475 | 5 402 | 2 345 | 2 049 | 1 925 |
| Personalkostnader | 10 | 281 | 36 | 14 | 5 | 90 | 154 |
| Av- och nedskrivningar | 21 | 21 | 207 | 192 | 176 | 169 | 70 |
| Övriga externa kostnader | 308 | 3 191 | 3 638 | 3 112 | 2 488 | 1 661 | 1 075 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 1 956 | −1 032 | −834 | −100 | −216 | −249 |
| Rörelseresultat | −373 | 4 232 | 1 562 | 1 250 | −424 | −87 | 377 |
| Ränteintäkter | 371 | 0 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 135 | 289 | 246 | 137 | 101 | 89 | 43 |
| Resultat efter finansiella poster | −137 | 3 944 | 1 316 | 1 114 | −525 | −177 | 335 |
| Bokslutsdispositioner | 139 | −989 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 6 | 611 | 275 | 90 | 0 | 0 | 76 |
| Årets resultat | −4 | 2 343 | 1 041 | 1 025 | −525 | −177 | 259 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 136 | 157 | 4 682 | 4 889 | 4 811 | 4 935 | 5 105 |
| Kortfristiga fordringar | 6 909 | 2 362 | 1 697 | 0 | 645 | 29 | 223 |
| Kassa och bank | 694 | 6 195 | 1 740 | 1 581 | 800 | 118 | 91 |
| Omsättningstillgångar | 7 603 | 8 557 | 3 437 | 1 581 | 1 445 | 147 | 314 |
| Summa tillgångar | 7 739 | 8 714 | 8 119 | 6 470 | 6 256 | 5 082 | 5 418 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 4 427 | 2 084 | 1 042 | 18 | 543 | 259 | 0 |
| Eget kapital | 4 473 | 4 477 | 2 133 | 1 093 | 68 | 593 | 309 |
| Justerat eget kapital | 5 148 | 5 262 | 2 133 | 1 093 | 68 | 593 | 309 |
| Obeskattade reserver | 850 | 989 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 1 597 | 2 369 | 2 298 | 2 555 |
| Kortfristiga skulder | 2 416 | 3 248 | 5 986 | 3 780 | 3 819 | 2 191 | 2 554 |
| Summa eget kapital och skulder | 7 739 | 8 714 | 8 119 | 6 470 | 6 256 | 5 082 | 5 418 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 100 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Hotell & Restaurang Vård & Omsorg Uthyrning & Förvaltning av Fastigheter Konsultverksamhet inom vård & omsorg
Styrelse & ledning
Styrelse
- Beirj Baghdasarian (f. 1983) Ordförande, Styrelseledamot
- Dalia Rebwar (f. 1989) Styrelseledamot
- Taha Rasoul Ibrahim (f. 1961) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-11-19 |
|---|---|
| Bransch | Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare (SNI 64994) |
| Adress | Malvastigen 12b, 192 54, Sollentuna Besök: Malvastigen 12 B, Sollentuna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |