Aktiebolag Stockholm
Graffito Construction AB
52 sökningar
319 tkr
−90,7 %-81,8 %
−20,0 p.e.-97,9 %
−32,9 p.e.0
−100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 319 | 3 413 | 33 340 | 10 978 |
| Rörelseresultat | −261 | −2 111 | −552 | 184 |
| Årets resultat | −265 | −2 206 | 14 | 143 |
| Eget kapital | −2 264 | −1 999 | 207 | 193 |
| Balansomslutning | 2 312 | 3 073 | 9 371 | 8 963 |
| Anställda | 0 | 4 | 6 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 319 | 3 413 | 33 340 | 10 978 |
| Personalkostnader | 319 | 3 064 | 5 463 | 933 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 96 | 81 | 6 |
| Övriga externa kostnader | 251 | 708 | 1 545 | 571 |
| Övriga rörelseposter, netto | −10 | −1 656 | −26 803 | −9 284 |
| Rörelseresultat | −261 | −2 111 | −552 | 184 |
| Räntekostnader | 4 | 96 | 23 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −265 | −2 206 | −574 | 183 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 600 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 11 | 41 |
| Årets resultat | −265 | −2 206 | 14 | 143 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 557 | 600 | 454 | 202 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 106 |
| Kortfristiga fordringar | 1 754 | 2 434 | 8 813 | 8 459 |
| Kassa och bank | 1 | 39 | 104 | 196 |
| Omsättningstillgångar | 1 755 | 2 473 | 8 917 | 8 761 |
| Summa tillgångar | 2 312 | 3 073 | 9 371 | 8 963 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −2 049 | 157 | 143 | 0 |
| Eget kapital | −2 264 | −1 999 | 207 | 193 |
| Justerat eget kapital | −2 264 | −1 999 | 207 | 193 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 1 979 |
| Kortfristiga skulder | 4 576 | 5 072 | 9 164 | 6 791 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 312 | 3 073 | 9 371 | 8 963 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 10 174 granskade bolag ligger Graffito Construction AB i det nedre skiktet räknat på omsättning, med 319 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -81,8 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på -97,9 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 91 procent. Sätet finns i Stockholm.
Bolaget ska bedriva byggverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Fredrik Funcke (f. 1974) Styrelseledamot
- Therese Östlund (f. 1979) Styrelsesuppleant
- Håkan Mattsson (f. 1960) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Graffito AB (559383-3154) |
|---|---|
| Koncernmoder | Holmsund Invest AB (556531-8614) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-06-01 |
|---|---|
| Bransch | Byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320) |
| Adress | Box 6195, 800 06, Gävle Besök: Box 6195, Gävle |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |