Aktiebolag Stockholm
GPJ Consulting AB
39 sökningar
Omsättning 2024
72 tkr
0,0 %Rörelsemarginal
56,9 %
+50,0 p.e.Soliditet
91,8 %
+11,7 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 72 | 72 | 72 | 1 398 |
| Rörelseresultat | 41 | 5 | 7 | 554 |
| Årets resultat | 33 | 2 | 5 | 433 |
| Eget kapital | 134 | 181 | 280 | 458 |
| Balansomslutning | 146 | 226 | 433 | 587 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 72 | 72 | 72 | 1 398 |
| Personalkostnader | 0 | 14 | 14 | 761 |
| Övriga externa kostnader | 31 | 54 | 51 | 83 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 1 | — | — |
| Rörelseresultat | 41 | 5 | 7 | 554 |
| Räntekostnader | 0 | 2 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 42 | 3 | 6 | 553 |
| Skatt | 8 | 1 | 2 | 121 |
| Årets resultat | 33 | 2 | 5 | 433 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 91 | 171 | 350 | 350 |
| Kortfristiga fordringar | 11 | 18 | 3 | 0 |
| Kassa och bank | 44 | 37 | 80 | 236 |
| Omsättningstillgångar | 54 | 55 | 83 | 237 |
| Summa tillgångar | 146 | 226 | 433 | 587 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 76 | 154 | 250 | 0 |
| Eget kapital | 134 | 181 | 280 | 458 |
| Justerat eget kapital | 134 | 181 | 280 | 458 |
| Kortfristiga skulder | 12 | 45 | 153 | 129 |
| Summa eget kapital och skulder | 146 | 226 | 433 | 587 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 19 606 granskade bolag ligger GPJ Consulting AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 72 tusen kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 56,9 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 91,8 procent får betecknas som hög. Sätet finns i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget ska bedriva konsultverksamhet företrädesvis inom IT, Finans, Vin, samt utveckla mjukvaruprodukter, äga och förvalta värdepapper och utöva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Jonas Gudmundsson (f. 1981) Styrelseledamot
- Sandra Aadalen (f. 1981) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-12-18 |
|---|---|
| Bransch | Dataprogrammering (SNI 62100) |
| Adress | Karlbergsvägen 43A, 113 37, Stockholm Besök: Karlbergsvägen 43 A, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |