Aktiebolag Stockholm 364 sökningar
Goutera Food AB
Tillverkning av mjölprodukter
Omsättning 2024
16,3 mkr
+5,5 %Rörelsemarginal
18,2 %
+3,9 p.e.Soliditet
66,4 %
+10,9 p.e.Anställda
9
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 16 251 | 15 400 | 13 157 | 9 364 | 6 158 | 7 878 | 1 435 |
| Rörelseresultat | 2 957 | 2 195 | 2 123 | 675 | −113 | 945 | −37 |
| Årets resultat | 2 383 | 1 743 | 1 679 | 523 | 27 | 424 | −42 |
| Eget kapital | 6 581 | 4 198 | 3 606 | 1 927 | 1 404 | 681 | 257 |
| Balansomslutning | 9 914 | 7 566 | 6 628 | 3 358 | 2 476 | 1 961 | 390 |
| Anställda | 9 | 9 | 10 | 9 | 9 | 8 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 16 251 | 15 400 | 13 157 | 9 364 | 6 158 | 7 878 | 1 435 |
| Personalkostnader | 5 312 | 4 876 | 4 775 | 3 882 | 3 362 | 3 491 | 641 |
| Av- och nedskrivningar | 837 | 684 | 380 | 100 | 72 | 43 | 11 |
| Övriga externa kostnader | 2 266 | 2 521 | 2 249 | 1 887 | 2 252 | 1 887 | 616 |
| Övriga rörelseposter, netto | −4 879 | −5 124 | −3 630 | −2 820 | −585 | −1 512 | −204 |
| Rörelseresultat | 2 957 | 2 195 | 2 123 | 675 | −113 | 945 | −37 |
| Ränteintäkter | 61 | 37 | 1 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 25 | 41 | 5 | 6 | 2 | 6 | 5 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 994 | 2 191 | 2 119 | 669 | −115 | 939 | −42 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 150 | −400 | 0 |
| Skatt | 612 | 449 | 440 | 146 | 8 | 115 | 0 |
| Årets resultat | 2 383 | 1 743 | 1 679 | 523 | 27 | 424 | −42 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 180 | 2 004 | 1 668 | 381 | 248 | 160 | 5 |
| Varulager | 340 | 350 | 152 | 185 | 180 | 72 | 2 |
| Kortfristiga fordringar | 4 906 | 3 954 | 1 277 | 1 065 | 492 | 573 | 185 |
| Kassa och bank | 2 488 | 1 258 | 3 531 | 1 727 | 1 556 | 1 156 | 197 |
| Omsättningstillgångar | 7 734 | 5 563 | 4 960 | 2 977 | 2 228 | 1 801 | 385 |
| Summa tillgångar | 9 914 | 7 566 | 6 628 | 3 358 | 2 476 | 1 961 | 390 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 4 098 | 2 855 | 1 827 | 1 304 | 769 | 149 | 199 |
| Eget kapital | 6 581 | 4 198 | 3 606 | 1 927 | 1 404 | 681 | 257 |
| Justerat eget kapital | 6 630 | 4 247 | 3 655 | 1 976 | 1 453 | 999 | 257 |
| Obeskattade reserver | 62 | 62 | 62 | 62 | 62 | 400 | 0 |
| Långfristiga skulder | 191 | 283 | 665 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 3 080 | 3 023 | 2 295 | 1 369 | 1 010 | 880 | 133 |
| Summa eget kapital och skulder | 9 914 | 7 566 | 6 628 | 3 358 | 2 476 | 1 961 | 390 |
| Ställda säkerheter | 305 | 459 | 612 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2024 nådde Goutera Food AB en omsättning på 16,3 miljoner kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 18,2 procent, och soliditeten var hög — 66,4 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 6 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 9 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Tillverkning av pasta och övriga livsmedel till restauranger, butiker och grossister. Bolaget skall även idka import och export av livsmedel och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Thomas Treitler (f. 1964) Verkställande direktör
Styrelse
- Thomas Treitler (f. 1964) Ordförande, Styrelseledamot
- Pål Burman (f. 1962) Styrelseledamot
- Pether Öman (f. 1966) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Carola Fredriksson (f. 1969) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-03-16 |
|---|---|
| Adress | Vintervägen 7A, 135 40, Tyresö Besök: Vintervägen 7 A, Tyresö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-7100000 |