Aktiebolag Vallentuna
Gottlinds Entreprenad AB
75 sökningar
Omsättning 2025
6,2 mkr
−4,3 %Rörelsemarginal
7,1 %
−10,3 p.e.Soliditet
48,4 %
−1,3 p.e.Anställda
4
+33,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6 184 | 6 463 | 5 061 | 5 167 | 5 175 |
| Rörelseresultat | 440 | 1 127 | 1 281 | 758 | 955 |
| Årets resultat | 230 | 933 | 796 | 593 | 715 |
| Eget kapital | 5 597 | 5 366 | 4 433 | 3 638 | 3 045 |
| Balansomslutning | 12 133 | 11 360 | 10 474 | 9 003 | 6 042 |
| Anställda | 4 | 3 | 3 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 184 | 6 463 | 5 061 | 5 167 | 5 175 |
| Personalkostnader | 2 408 | 2 442 | 1 747 | 1 535 | 1 476 |
| Av- och nedskrivningar | 1 248 | 1 151 | 936 | 712 | 692 |
| Övriga externa kostnader | 938 | 2 068 | 1 730 | 2 184 | 2 144 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 150 | 325 | 633 | — | 92 |
| Rörelseresultat | 440 | 1 127 | 1 281 | 758 | 955 |
| Ränteintäkter | 5 | 42 | 37 | — | — |
| Räntekostnader | 149 | 283 | 167 | 36 | 53 |
| Resultat efter finansiella poster | 295 | 886 | 1 152 | 723 | 902 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 299 | −143 | 0 | 0 |
| Skatt | 65 | 252 | 213 | 130 | 187 |
| Årets resultat | 230 | 933 | 796 | 593 | 715 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 8 440 | 7 841 | 6 500 | 6 318 | 4 030 |
| Kortfristiga fordringar | 1 879 | 1 783 | 1 591 | 2 133 | 704 |
| Kassa och bank | 1 814 | 1 736 | 2 383 | 552 | 1 307 |
| Omsättningstillgångar | 3 693 | 3 519 | 3 974 | 2 686 | 2 011 |
| Summa tillgångar | 12 133 | 11 360 | 10 474 | 9 003 | 6 042 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 5 317 | 4 383 | 3 587 | 2 995 | 2 280 |
| Eget kapital | 5 597 | 5 366 | 4 433 | 3 638 | 3 045 |
| Justerat eget kapital | 5 869 | 5 638 | 4 943 | 4 034 | 3 441 |
| Obeskattade reserver | 343 | 343 | 642 | 499 | 499 |
| Långfristiga skulder | 3 840 | 3 064 | 3 782 | 3 148 | 1 732 |
| Kortfristiga skulder | 2 353 | 2 587 | 1 617 | 1 718 | 766 |
| Summa eget kapital och skulder | 12 133 | 11 360 | 10 474 | 9 003 | 6 042 |
| Ställda säkerheter | 0 | 500 | 500 | 500 | 500 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Gottlinds Entreprenad AB 6,2 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,4 miljoner kronor. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 7,1 procent, och soliditeten var god — 48,4 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 4 procent. Bolaget sysselsatte 4 personer och har sitt säte i Vallentuna.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva bygg och anläggningstjänster samt transporter och entreprenad inom dessa branscher.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Stefan Gottlind (f. 1966) Styrelseledamot
- Charlotte Gottlind (f. 1981) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Pierre Polhammar (f. 1980) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-04-07 |
|---|---|
| Bransch | Byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320) |
| Adress | Solsta 4, 186 95, Vallentuna Besök: Solsta 4, Vallentuna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |