Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Götmars Förvaltnings AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Götmars Förvaltnings AB ökade omsättningen med 8 procent senaste året. Medianen bland branschens 731 jämförbara bolag är 5 procent.
Rörelsemarginalen är 8,7 procent, mot branschmedianens -2,8 procent.
Soliditeten ligger på 55,5 procent — branschens median är 57,8 procent.
Bolaget har 4 anställda; medianbolaget i branschen har 10.
Branschen: Verksamheter som utövas av huvudkontor
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +8,1 % | 316 | 731 | 57 % |
| Rörelsemarginal | 8,7 % | 133 | 700 | 81 % |
| Avkastning på eget kapital | 0,7 % | 475 | 731 | 35 % |
| Soliditet | 55,5 % | 380 | 729 | 48 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 370 tkr | 380 | 731 | 48 % |
| Rörelseresultat per anställd | 207 tkr | 191 | 731 | 74 % |
| Nettoomsättning | 9 478 tkr | 581 | 731 | 21 % |
| Rörelseresultat | 829 tkr | 235 | 731 | 68 % |
| Antal anställda | 4 | 581 | 731 | 21 % |
Örebro län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +8,1 % | 829 | 2 233 | 63 % |
| Rörelsemarginal | 8,7 % | 754 | 2 232 | 66 % |
| Avkastning på eget kapital | 0,7 % | 1 756 | 2 233 | 21 % |
| Soliditet | 55,5 % | 793 | 2 229 | 64 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 370 tkr | 847 | 2 233 | 62 % |
| Rörelseresultat per anställd | 207 tkr | 737 | 2 233 | 67 % |
| Nettoomsättning | 9 478 tkr | 1 533 | 2 233 | 31 % |
| Rörelseresultat | 829 tkr | 1 145 | 2 233 | 49 % |
| Antal anställda | 4 | 1 665 | 2 233 | 25 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +8,1 % | 31 541 | 87 562 | 64 % |
| Rörelsemarginal | 8,7 % | 29 994 | 87 475 | 66 % |
| Avkastning på eget kapital | 0,7 % | 67 752 | 87 581 | 23 % |
| Soliditet | 55,5 % | 31 341 | 87 381 | 64 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 370 tkr | 32 302 | 87 582 | 63 % |
| Rörelseresultat per anställd | 207 tkr | 28 328 | 87 582 | 68 % |
| Nettoomsättning | 9 478 tkr | 60 327 | 87 582 | 31 % |
| Rörelseresultat | 829 tkr | 43 937 | 87 582 | 50 % |
| Antal anställda | 4 | 66 431 | 87 582 | 24 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .