Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar Göteborgs Fjärrtransporter Aktiebolag
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Göteborgs Fjärrtransporter Aktiebolag minskade omsättningen med 9 procent senaste året. Medianen bland branschens 2 886 jämförbara bolag är 0 procent.
Rörelsemarginalen är 1,0 procent, mot branschmedianens 5,5 procent.
Soliditeten ligger på 54,8 procent — branschens median är 25,4 procent.
Bolaget har 6 anställda; medianbolaget i branschen har 8.
Branschen: Vägtransport, godstrafik
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 759 | 2 400 | 27 % | |
| Värdeförändring | −14,0 % | 2 139 | 2 392 | 11 % |
| Tillväxt i omsättning | −8,8 % | 2 194 | 2 886 | 24 % |
| Rörelsemarginal | 1,0 % | 2 294 | 2 886 | 21 % |
| Avkastning på eget kapital | 0,4 % | 2 399 | 2 886 | 17 % |
| Soliditet | 54,8 % | 358 | 2 885 | 88 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 894 tkr | 404 | 2 886 | 86 % |
| Rörelseresultat per anställd | 29 tkr | 2 172 | 2 886 | 25 % |
| Nettoomsättning | 17 363 tkr | 1 367 | 2 886 | 53 % |
| Rörelseresultat | 172 tkr | 2 268 | 2 886 | 21 % |
| Antal anställda | 6 | 1 761 | 2 886 | 39 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 8 570 | 12 119 | 29 % | |
| Värdeförändring | −14,0 % | 9 053 | 11 946 | 24 % |
| Tillväxt i omsättning | −8,8 % | 11 810 | 15 013 | 21 % |
| Rörelsemarginal | 1,0 % | 11 057 | 15 000 | 26 % |
| Avkastning på eget kapital | 0,4 % | 11 927 | 15 018 | 21 % |
| Soliditet | 54,8 % | 3 972 | 15 011 | 74 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 894 tkr | 4 392 | 15 018 | 71 % |
| Rörelseresultat per anställd | 29 tkr | 10 591 | 15 018 | 29 % |
| Nettoomsättning | 17 363 tkr | 7 322 | 15 018 | 51 % |
| Rörelseresultat | 172 tkr | 10 804 | 15 018 | 28 % |
| Antal anställda | 6 | 8 804 | 15 018 | 41 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 49 446 | 70 454 | 30 % | |
| Värdeförändring | −14,0 % | 52 447 | 69 406 | 24 % |
| Tillväxt i omsättning | −8,8 % | 69 034 | 87 544 | 21 % |
| Rörelsemarginal | 1,0 % | 64 810 | 87 457 | 26 % |
| Avkastning på eget kapital | 0,4 % | 68 987 | 87 563 | 21 % |
| Soliditet | 54,8 % | 22 946 | 87 519 | 74 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 894 tkr | 24 342 | 87 564 | 72 % |
| Rörelseresultat per anställd | 29 tkr | 61 555 | 87 564 | 30 % |
| Nettoomsättning | 17 363 tkr | 41 705 | 87 564 | 52 % |
| Rörelseresultat | 172 tkr | 63 087 | 87 564 | 28 % |
| Antal anställda | 6 | 51 165 | 87 564 | 42 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .