Aktiebolag Göteborg
Göteborg Järnbrott 170:1 Aktiebolag
108 sökningar
Omsättning 2025
4,9 mkr
+11,1 %Rörelsemarginal
15,4 %
−1,6 p.e.Soliditet
6,0 %
+1,4 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 944 | 4 452 | 5 194 | 5 258 | 6 014 | 6 292 | 6 222 |
| Rörelseresultat | 761 | 756 | 1 169 | 1 640 | 2 333 | −832 | 2 309 |
| Årets resultat | 454 | −1 110 | 66 | 903 | 1 291 | −1 291 | 0 |
| Eget kapital | 1 985 | 1 531 | 2 641 | 2 576 | 1 672 | 382 | 1 673 |
| Balansomslutning | 33 315 | 33 679 | 37 121 | 41 759 | 40 504 | 41 671 | 42 764 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 944 | 4 452 | 5 194 | 5 258 | 6 014 | 6 292 | 6 222 |
| Av- och nedskrivningar | 2 076 | 2 043 | 2 043 | 2 043 | 2 043 | 2 043 | 2 044 |
| Övriga externa kostnader | 2 106 | 1 830 | 1 982 | 1 574 | 1 637 | 5 081 | 1 869 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 177 | — | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | 761 | 756 | 1 169 | 1 640 | 2 333 | −832 | 2 309 |
| Ränteintäkter | 40 | 76 | 24 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 638 | 1 943 | 1 110 | 503 | 457 | 459 | 381 |
| Resultat efter finansiella poster | −838 | −1 110 | 83 | 1 137 | 1 876 | −1 291 | 1 928 |
| Koncernbidrag | 1 292 | 0 | 0 | 0 | −585 | 0 | −1 927 |
| Skatt | 0 | 0 | 17 | 234 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 454 | −1 110 | 66 | 903 | 1 291 | −1 291 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 30 439 | 31 864 | 33 907 | 35 950 | 37 993 | 40 037 | 42 080 |
| Kortfristiga fordringar | 756 | 526 | 459 | 132 | 284 | 284 | 284 |
| Kassa och bank | 2 120 | 1 289 | 2 755 | 5 677 | 2 227 | 1 350 | 399 |
| Omsättningstillgångar | 2 876 | 1 815 | 3 214 | 5 809 | 2 511 | 1 634 | 683 |
| Summa tillgångar | 33 315 | 33 679 | 37 121 | 41 759 | 40 504 | 41 671 | 42 764 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 431 | 2 541 | 2 475 | 1 573 | 281 | 1 573 | 1 573 |
| Eget kapital | 1 985 | 1 531 | 2 641 | 2 576 | 1 672 | 382 | 1 673 |
| Justerat eget kapital | 1 985 | 1 531 | 2 641 | 2 576 | 1 672 | 382 | 1 673 |
| Långfristiga skulder | 26 559 | 27 593 | 29 908 | 37 418 | 37 237 | 35 448 | 38 952 |
| Kortfristiga skulder | 4 771 | 4 555 | 4 572 | 1 765 | 1 595 | 5 841 | 2 139 |
| Summa eget kapital och skulder | 33 315 | 33 679 | 37 121 | 41 759 | 40 504 | 41 671 | 42 764 |
| Ställda säkerheter | 32 500 | 32 500 | 32 500 | 32 500 | 32 500 | 32 500 | 32 500 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 17 135 granskade bolag ligger Göteborg Järnbrott 170:1 Aktiebolag i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 4,9 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 15,4 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 6,0 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 11 procent. Bolaget hör hemma i Göteborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall äga, förvalta och försälja fast egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Eva Lotta Nylén (f. 1965) Styrelseledamot
- Britt Marie Margareta Eriksson (f. 1933) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Zlatan Mitrovic (f. 1984) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2005-06-15 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202) |
| Adress | Box 49, 421 21, Västra Frölunda Besök: Box 49, Västra Frölunda |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |