Aktiebolag Härryda
Göteborg Bygg & Relining AB
20 sökningar
8,1 mkr
+34,0 %1,5 %
−3,3 p.e.11,4 %
−26,7 p.e.5
−16,7 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 8 140 | 6 076 | 4 993 | 2 830 |
| Rörelseresultat | 126 | 294 | 367 | 817 |
| Årets resultat | 93 | 229 | 289 | 647 |
| Eget kapital | 143 | 600 | 771 | 672 |
| Balansomslutning | 1 254 | 1 576 | 1 292 | 1 244 |
| Anställda | 5 | 6 | 4 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 140 | 6 076 | 4 993 | 2 830 |
| Personalkostnader | 4 079 | 3 042 | 2 150 | 997 |
| Av- och nedskrivningar | 70 | 70 | 61 | 33 |
| Övriga externa kostnader | 2 134 | 1 476 | 1 184 | 503 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 731 | −1 194 | −1 231 | −480 |
| Rörelseresultat | 126 | 294 | 367 | 817 |
| Ränteintäkter | 0 | 2 | 0 | — |
| Räntekostnader | 2 | 2 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 124 | 295 | 367 | 817 |
| Skatt | 30 | 66 | 78 | 170 |
| Årets resultat | 93 | 229 | 289 | 647 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 135 | 205 | 275 | 235 |
| Kortfristiga fordringar | 727 | 1 021 | 905 | 727 |
| Kassa och bank | 392 | 350 | 112 | 282 |
| Omsättningstillgångar | 1 119 | 1 371 | 1 016 | 1 009 |
| Summa tillgångar | 1 254 | 1 576 | 1 292 | 1 244 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 25 | 346 | 457 | 0 |
| Eget kapital | 143 | 600 | 771 | 672 |
| Justerat eget kapital | 143 | 600 | 771 | 672 |
| Kortfristiga skulder | 1 111 | 976 | 521 | 572 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 254 | 1 576 | 1 292 | 1 244 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 4 953 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Göteborg Bygg & Relining AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 8,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 1,5 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 11,4 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 34 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 5 personer, med säte i Härryda.
* Företaget bedriver verksamhet inom bygg, håltagning och Relining. * Främst skall företaget arbeta med håltagningar inför reliningsarbeten (avloppsrenovering). * Tjänster som ovan utförs till både privatpersoner och företag.
Styrelse & ledning
- Fatmir Ademi (f. 1983) Verkställande direktör
- Fatmir Ademi (f. 1983) Styrelseledamot
- Vezire Ademi (f. 1991) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-04-26 |
|---|---|
| Bransch | Värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221) |
| Adress | Hildedalsgatan 96, 417 05, Göteborg Besök: Hildedalsgatan 96, Göteborg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |