Aktiebolag Stockholm
Gongju AB
32 sökningar
141 tkr
−75,0 %80,9 %
−1,7 p.e.98,6 %
−9,2 p.e.0
−100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 141 | 563 | 604 | 1 117 |
| Rörelseresultat | 114 | 465 | 343 | 856 |
| Årets resultat | 93 | 379 | 273 | 680 |
| Eget kapital | 852 | 962 | 788 | 705 |
| Balansomslutning | 864 | 892 | 728 | 741 |
| Anställda | 0 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 141 | 563 | 604 | 1 117 |
| Personalkostnader | 0 | 64 | 223 | 217 |
| Övriga externa kostnader | 25 | 29 | 32 | 29 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 | −5 | −6 | −15 |
| Rörelseresultat | 114 | 465 | 343 | 856 |
| Ränteintäkter | 5 | 12 | 1 | — |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 118 | 477 | 344 | 856 |
| Skatt | 24 | 98 | 71 | 176 |
| Årets resultat | 93 | 379 | 273 | 680 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 69 | 1 | 8 | 34 |
| Kassa och bank | 795 | 891 | 720 | 707 |
| Omsättningstillgångar | 864 | 892 | 728 | 741 |
| Summa tillgångar | 864 | 892 | 728 | 741 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 734 | 558 | 490 | 0 |
| Eget kapital | 852 | 962 | 788 | 705 |
| Justerat eget kapital | 852 | 962 | 788 | 705 |
| Kortfristiga skulder | 12 | −70 | −60 | 36 |
| Summa eget kapital och skulder | 864 | 892 | 728 | 741 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 289 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Gongju AB strax under mitten sett till omsättning, med 141 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 80,9 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 98,6 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 75 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Konsultverksamhet inom sortimentsutveckling.
Styrelse & ledning
- Matilda Van Den Broek (f. 1993) Styrelseledamot
- Victor Nyström (f. 1992) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-10-27 |
|---|---|
| Bransch | Marknads- och opinionsundersökning (SNI 73200) |
| Adress | Bellmansgatan 24, 118 47, Stockholm Besök: Bellmansgatan 24, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |