Aktiebolag Stockholm
GoCo Clinic AB
63 sökningar
37,7 mkr
+82,1 %50,1 %
−7,3 p.e.0,0 %
+0,0 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 37 714 | 20 707 | 9 947 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 18 888 | 11 887 | 6 283 | −2 654 | −618 | −164 | −127 | −53 |
| Årets resultat | −8 028 | −20 267 | −8 820 | −5 351 | 0 | −14 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 117 | 45 | 64 | 484 | 136 | 36 | 50 | 50 |
| Balansomslutning | 481 973 | 482 924 | 407 662 | 256 911 | 30 681 | 8 902 | 10 028 | 12 944 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 37 714 | 20 707 | 9 947 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 9 192 | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 9 634 | 8 811 | 3 664 | 2 654 | 618 | 164 | 127 | 53 |
| Rörelseresultat | 18 888 | 11 887 | 6 283 | −2 654 | −618 | −164 | −127 | −53 |
| Ränteintäkter | 4 | 3 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 17 688 | 23 195 | 9 | 0 | 35 | 147 | 208 | 73 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 205 | −11 304 | 395 | −5 380 | −878 | −311 | −335 | −126 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −12 068 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 126 |
| Koncernbidrag | −8 302 | 0 | −6 079 | 0 | 878 | 311 | 335 | 0 |
| Skatt | 931 | −3 105 | 3 136 | −29 | 0 | 14 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −8 028 | −20 267 | −8 820 | −5 351 | 0 | −14 | 0 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 472 312 | 477 447 | 392 017 | 252 217 | 29 803 | 8 554 | 6 774 | 7 819 |
| Kortfristiga fordringar | 9 661 | 5 477 | 15 645 | 4 694 | 878 | 348 | 3 254 | 5 125 |
| Omsättningstillgångar | 9 661 | 5 477 | 15 645 | 4 694 | 878 | 348 | 3 254 | 5 125 |
| Summa tillgångar | 481 973 | 482 924 | 407 662 | 256 911 | 30 681 | 8 902 | 10 028 | 12 944 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −5 | 35 344 | 434 | 85 | −14 | 0 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 117 | 45 | 64 | 484 | 136 | 36 | 50 | 50 |
| Justerat eget kapital | 117 | 45 | 64 | 484 | 136 | 36 | 50 | 50 |
| Avsättningar | 933 | 2 | 3 107 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 277 293 | 0 | 0 | 145 748 | 20 147 | 0 | 5 833 | 5 000 |
| Kortfristiga skulder | 203 630 | 482 877 | 404 491 | 110 679 | 10 398 | 8 866 | 4 145 | 7 894 |
| Summa eget kapital och skulder | 481 973 | 482 924 | 407 662 | 256 911 | 30 681 | 8 902 | 10 028 | 12 944 |
| Ställda säkerheter | 288 000 | 288 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 0 | 5 833 | 5 000 |
| Ansvarsförbindelser | 14 200 | 14 200 | 14 200 | 5 800 | 100 | 0 | 0 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 14 970 bolag som granskas inom samma bransch hamnar GoCo Clinic AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 37,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 50,1 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 0,0 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 82 procent. Sätet finns i Stockholm.
Bolagets verksamhet är att äga och förvalta fast och lös egendom, förvärva aktier i andra bolag samt idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Joel Ambré (f. 1979) Ordförande, Styrelseledamot
- Anna-Karin Margreta Hag (f. 1973) Styrelseledamot
- Kristin Holmquist (f. 1975) Styrelseledamot
- Karin Anneli Madeleine Pihl (f. 1979) Huvudansvarig revisor
- Ulrica Sjöswärd (f. 1974) Extern firmatecknare
Koncern
| Moderbolag | GoCo Holding 3 AB (559228-2320) |
|---|---|
| Koncernmoder | Steptura AB (559446-8216) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-12-07 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203) |
| Adress | Riddargatan 10, 114 35, Stockholm Besök: Riddargatan 10, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |