Ranking · bokslutsåret 2026
Så rankar GO Precast AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
GO Precast AB ökade omsättningen med 39 procent senaste året. Medianen bland branschens 3 104 jämförbara bolag är 5 procent.
Rörelsemarginalen är 7,5 procent, mot branschmedianens 3,3 procent.
Soliditeten ligger på 18,3 procent — branschens median är 39,6 procent.
Bolaget har 8 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Byggande av bostadshus och andra byggnader
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 519 | 2 773 | 45 % | |
| Värdeförändring | +41,0 % | 549 | 2 727 | 80 % |
| Tillväxt i omsättning | +38,6 % | 523 | 3 102 | 83 % |
| Rörelsemarginal | 7,5 % | 726 | 3 104 | 77 % |
| Avkastning på eget kapital | 89,9 % | 31 | 3 104 | 99 % |
| Soliditet | 18,3 % | 2 646 | 3 100 | 15 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 896 tkr | 925 | 3 104 | 70 % |
| Rörelseresultat per anställd | 217 tkr | 635 | 3 104 | 80 % |
| Nettoomsättning | 23 169 tkr | 1 121 | 3 104 | 64 % |
| Rörelseresultat | 1 733 tkr | 754 | 3 104 | 76 % |
| Antal anställda | 8 | 1 361 | 3 104 | 56 % |
Kalmar län
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 048 | 1 756 | 40 % | |
| Värdeförändring | +41,0 % | 408 | 1 730 | 76 % |
| Tillväxt i omsättning | +38,6 % | 114 | 1 942 | 94 % |
| Rörelsemarginal | 7,5 % | 828 | 1 941 | 57 % |
| Avkastning på eget kapital | 89,9 % | 17 | 1 942 | 99 % |
| Soliditet | 18,3 % | 1 704 | 1 936 | 12 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 896 tkr | 474 | 1 942 | 76 % |
| Rörelseresultat per anställd | 217 tkr | 604 | 1 942 | 69 % |
| Nettoomsättning | 23 169 tkr | 655 | 1 942 | 66 % |
| Rörelseresultat | 1 733 tkr | 665 | 1 942 | 66 % |
| Antal anställda | 8 | 787 | 1 942 | 59 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 47 680 | 78 286 | 39 % | |
| Värdeförändring | +41,0 % | 18 267 | 77 169 | 76 % |
| Tillväxt i omsättning | +38,6 % | 7 060 | 87 562 | 92 % |
| Rörelsemarginal | 7,5 % | 34 363 | 87 475 | 61 % |
| Avkastning på eget kapital | 89,9 % | 1 913 | 87 581 | 98 % |
| Soliditet | 18,3 % | 75 761 | 87 381 | 13 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 896 tkr | 24 437 | 87 582 | 72 % |
| Rörelseresultat per anställd | 217 tkr | 27 283 | 87 582 | 69 % |
| Nettoomsättning | 23 169 tkr | 34 312 | 87 582 | 61 % |
| Rörelseresultat | 1 733 tkr | 30 275 | 87 582 | 65 % |
| Antal anställda | 8 | 41 033 | 87 582 | 53 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .