starkabolag.se

Aktiebolag Uppsala

Go'biten i Faringe Aktiebolag

95 sökningar

Omsättning 2025

6,6 mkr

+7,0 %
Rörelsemarginal

2,1 %

+4,2 p.e.
Soliditet

31,5 %

+13,9 p.e.
Anställda

8

+14,3 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning6 5586 1295 7495 2594 561
Rörelseresultat138−12934617179
Årets resultat79018847102
Eget kapital189110290202156
Balansomslutning8318701 1641 033772
Anställda87770
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning6 5586 1295 7495 2594 561
Personalkostnader3 6203 7893 1243 1842 597
Av- och nedskrivningar10993633518
Övriga externa kostnader507402378377388
Övriga rörelseposter, netto−2 184−1 974−1 838−1 646−1 379
Rörelseresultat138−12934617179
Ränteintäkter166——
Räntekostnader13001
Resultat efter finansiella poster139−12635215179
Bokslutsdispositioner−37132−11251−50
Skatt236521927
Årets resultat79018847102

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar25228720425775
Varulager5662525028
Kortfristiga fordringar7578935597
Kassa och bank448443815671572
Omsättningstillgångar579583960776697
Summa tillgångar8318701 1641 033772
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat1010255−46
Eget kapital189110290202156
Justerat eget kapital262154438262256
Obeskattade reserver925518775126
Kortfristiga skulder550705687756490
Summa eget kapital och skulder8318701 1641 033772

Verksamhet

Go'biten i Faringe Aktiebolag omsatte 6,6 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 3 miljoner kronor. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 2,1 procent, och soliditeten var god — 31,5 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 7 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 8 personer, med säte i Uppsala.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva restaurangrörelse, försäljning av mat, kaffe och glass samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Övriga befattningar
Företagsvärdering

Vad är Go'biten i Faringe Aktiebolag värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Go'biten i Faringe Aktiebolag, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Go'biten i Faringe Aktiebolag (556422-9861)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Go'biten i Faringe Aktiebolag

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 1991-04-03
Bransch Restaurangverksamhet (SNI 56110)
Adress
Näsby Faringe, 741 97, Almunge
Besök: Näsby Faringe, Almunge
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad
Telefon0174-24136