Aktiebolag Lund
GNRV Syd AB
74 sökningar
Omsättning 2024
1,3 mkr
+9,1 %Rörelsemarginal
-1,1 %
−10,9 p.e.Soliditet
22,3 %
−4,5 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 309 | 1 200 | 928 | 35 | 529 | 1 035 | 869 |
| Rörelseresultat | −14 | 118 | −69 | −115 | 3 | 161 | 140 |
| Årets resultat | −24 | 80 | 4 | −31 | −2 | 124 | 108 |
| Eget kapital | 104 | 128 | 47 | 44 | 74 | 177 | 173 |
| Balansomslutning | 466 | 477 | 291 | 192 | 319 | 752 | 535 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 309 | 1 200 | 928 | 35 | 529 | 1 035 | 869 |
| Bruttoresultat | 1 309 | 1 200 | 928 | 0 | 529 | 1 035 | 869 |
| Rörelseresultat | −14 | 118 | −69 | −115 | 3 | 161 | 140 |
| Räntekostnader | 10 | 13 | 5 | 1 | 4 | 2 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | −24 | 105 | −74 | −117 | −1 | 159 | 139 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 81 | 86 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 25 | 3 | 0 | 1 | 35 | 30 |
| Årets resultat | −24 | 80 | 4 | −31 | −2 | 124 | 108 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 207 | 172 | 242 | 192 | 317 | 471 | 277 |
| Kortfristiga fordringar | 126 | 145 | 29 | −1 | 0 | 126 | 75 |
| Kassa och bank | 133 | 160 | 20 | 0 | 3 | 155 | 183 |
| Omsättningstillgångar | 259 | 305 | 50 | 0 | 3 | 280 | 258 |
| Summa tillgångar | 466 | 477 | 291 | 192 | 319 | 752 | 535 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 78 | −2 | −7 | 25 | 26 | 3 | 15 |
| Eget kapital | 104 | 128 | 47 | 44 | 74 | 177 | 173 |
| Justerat eget kapital | 104 | 128 | 47 | 108 | 207 | 310 | 306 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 81 | 167 | 167 | 167 |
| Kortfristiga skulder | 362 | 349 | 244 | 67 | 78 | 408 | 195 |
| Summa eget kapital och skulder | 466 | 477 | 291 | 192 | 319 | 752 | 535 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 19 606 granskade bolag ligger GNRV Syd AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 1,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -1,1 procent, och soliditeten var måttlig — 22,3 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 9 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Lund.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva datakonsultverksamhet för utveckling av kundspecifika mjukvaror, huvudsakligen till högteknologiska företag och organisationer inom branscherna telekom, finans, medicinteknik och fordon. Bolaget skall även bedriva produktutveckling av mjukvara, huvudsakligen för mobila enheter och persondatorer, med särskilt fokus på människa-maskin- interaktion samt idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Arvid Nilsson (f. 1979) Styrelseledamot
- Linda Nilsson (f. 1982) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-06-29 |
|---|---|
| Bransch | Dataprogrammering (SNI 62100) |
| Adress | Kävlingevägen 9C, 222 39, Lund Besök: Kävlingevägen 9 C, Lund |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |