starkabolag.se

Aktiebolag Nyköping

Gnesta Plåtslageri Aktiebolag

141 sökningar

Omsättning 2026

229 tkr

+3,2 %
Rörelsemarginal

34,1 %

+12,9 p.e.
Soliditet

43,6 %

+3,2 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2026-042025-042024-042023-042022-04
Omsättning229222229220253
Rörelseresultat78471−976
Årets resultat4644652657
Eget kapital391345450536660
Balansomslutning1 0911 0221 0341 1111 122
Anställda11100
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2026-042025-042024-042023-042022-04
Nettoomsättning229222229220253
Personalkostnader13524
Av- och nedskrivningar0003983
Övriga externa kostnader144166200155157
Övriga rörelseposter, netto−6−6−23−3367
Rörelseresultat78471−976
Ränteintäkter289——
Resultat efter finansiella poster80569−877
Bokslutsdispositioner−2107639−5
Skatt131121515
Årets resultat4644652657

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2026-042025-042024-042023-042022-04
Anläggningstillgångar231206206206245
Varulager3946517499
Kortfristiga fordringar3032781103
Kassa och bank791738770750676
Omsättningstillgångar860816828905877
Summa tillgångar1 0911 0221 0341 1111 122
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat225181265390483
Eget kapital391345450536660
Justerat eget kapital476413518665820
Obeskattade reserver1078686162201
Kortfristiga skulder593591498413261
Summa eget kapital och skulder1 0911 0221 0341 1111 122

Verksamhet

Gnesta Plåtslageri Aktiebolag omsatte 229 tusen kronor räkenskapsåret 2026, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 22,9 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 34,1 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 43,6 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 3 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Nyköping.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva plåtslageri, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Gnesta Plåtslageri Aktiebolag värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Gnesta Plåtslageri Aktiebolag, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Gnesta Plåtslageri Aktiebolag (556266-5538)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 1985-10-17
Bransch Tillverkning av andra kallformade produkter av stål (SNI 24330)
Adress
Marielundsgatan 8, 646 34, Gnesta
Besök: Marielundsgatan 8, Gnesta
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad
Telefon0158-13177