Aktiebolag Stockholm
GNAK AB
93 sökningar
Omsättning 2025
399 tkr
+2,8 %Rörelsemarginal
-147,6 %
−35,5 p.e.Soliditet
94,2 %
−1,3 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 399 | 388 | 146 | 222 | 95 | 318 | 449 | 250 |
| Rörelseresultat | −589 | −435 | −627 | −528 | −210 | −261 | −383 | −658 |
| Årets resultat | −540 | −111 | 0 | 50 | −7 | 222 | 76 | −12 |
| Eget kapital | 2 581 | 3 120 | 3 231 | 3 231 | 3 181 | 3 188 | 2 966 | 3 116 |
| Balansomslutning | 2 739 | 3 265 | 3 467 | 3 640 | 3 587 | 3 868 | 4 207 | 4 870 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 399 | 388 | 146 | 222 | 95 | 318 | 449 | 250 |
| Personalkostnader | 751 | 681 | 616 | 583 | 169 | 527 | 664 | 701 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 6 |
| Övriga externa kostnader | 322 | 208 | 247 | 240 | 225 | 224 | 245 | 281 |
| Övriga rörelseposter, netto | 85 | 66 | 90 | 73 | 89 | 172 | 82 | 80 |
| Rörelseresultat | −589 | −435 | −627 | −528 | −210 | −261 | −383 | −658 |
| Ränteintäkter | 50 | 272 | 3 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −540 | −163 | −162 | −30 | −210 | −261 | −383 | −659 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 52 | 162 | 80 | 230 | 552 | 488 | 647 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 28 | 68 | 29 | 0 |
| Årets resultat | −540 | −111 | 0 | 50 | −7 | 222 | 76 | −12 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 290 | 2 739 | 2 966 | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 005 |
| Kortfristiga fordringar | 183 | 103 | 183 | 145 | 153 | 209 | 456 | 595 |
| Kassa och bank | 266 | 423 | 318 | 495 | 434 | 659 | 750 | 1 269 |
| Omsättningstillgångar | 449 | 526 | 501 | 640 | 587 | 868 | 1 207 | 1 864 |
| Summa tillgångar | 2 739 | 3 265 | 3 467 | 3 640 | 3 587 | 3 868 | 4 207 | 4 870 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 3 071 | 3 181 | 3 181 | 3 131 | 3 138 | 2 916 | 2 840 | 3 078 |
| Eget kapital | 2 581 | 3 120 | 3 231 | 3 231 | 3 181 | 3 188 | 2 966 | 3 116 |
| Justerat eget kapital | 2 581 | 3 120 | 3 272 | 3 401 | 3 414 | 3 604 | 3 820 | 4 358 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 52 | 214 | 294 | 524 | 1 076 | 1 564 |
| Kortfristiga skulder | 158 | 145 | 184 | 195 | 112 | 156 | 165 | 190 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 739 | 3 265 | 3 467 | 3 640 | 3 587 | 3 868 | 4 207 | 4 870 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 146 granskade bolag ligger GNAK AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 399 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -147,6 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 94,2 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 3 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva komposition, produktion, inspelning och framförande av musik, webb- och grafisk produktion samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Emanuel Lundgren Öhnell (f. 1976) Styrelseledamot
- Frida Öhnell (f. 1980) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-12-06 |
|---|---|
| Bransch | Ljudinspelning och musikutgivning (SNI 59200) |
| Adress | Inteckningsvägen 17D, 129 31, Hägersten Besök: Inteckningsvägen 17 D, Hägersten |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |