Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Global Quality Lab Malmö AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Global Quality Lab Malmö AB minskade omsättningen med 10 procent senaste året. Medianen bland branschens 81 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är −1,2 procent, mot branschmedianens 7,8 procent.
Soliditeten ligger på 5,3 procent — branschens median är 60,8 procent.
Bolaget har 3 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Tillverkning av tandproteser
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 58 | 70 | 17 % | |
| Värdeförändring | −74,0 % | 68 | 68 | 0 % |
| Tillväxt i omsättning | −9,7 % | 67 | 81 | 17 % |
| Rörelsemarginal | −1,2 % | 71 | 81 | 12 % |
| Avkastning på eget kapital | −1827,6 % | 81 | 81 | 0 % |
| Soliditet | 5,3 % | 79 | 81 | 2 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 431 tkr | 33 | 81 | 59 % |
| Rörelseresultat per anställd | −18 tkr | 72 | 81 | 11 % |
| Nettoomsättning | 4 293 tkr | 72 | 81 | 11 % |
| Rörelseresultat | −53 tkr | 71 | 81 | 12 % |
| Antal anställda | 3 | 73 | 81 | 10 % |
Skåne län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 8 172 | 9 285 | 12 % | |
| Värdeförändring | −74,0 % | 9 004 | 9 167 | 2 % |
| Tillväxt i omsättning | −9,7 % | 8 571 | 10 556 | 19 % |
| Rörelsemarginal | −1,2 % | 8 827 | 10 543 | 16 % |
| Avkastning på eget kapital | −1827,6 % | 10 535 | 10 557 | 0 % |
| Soliditet | 5,3 % | 10 248 | 10 530 | 3 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 431 tkr | 7 229 | 10 557 | 32 % |
| Rörelseresultat per anställd | −18 tkr | 8 779 | 10 557 | 17 % |
| Nettoomsättning | 4 293 tkr | 9 928 | 10 557 | 6 % |
| Rörelseresultat | −53 tkr | 8 567 | 10 557 | 19 % |
| Antal anställda | 3 | 9 182 | 10 557 | 13 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 68 926 | 78 296 | 12 % | |
| Värdeförändring | −74,0 % | 75 886 | 77 179 | 2 % |
| Tillväxt i omsättning | −9,7 % | 70 551 | 87 570 | 19 % |
| Rörelsemarginal | −1,2 % | 73 311 | 87 488 | 16 % |
| Avkastning på eget kapital | −1827,6 % | 87 418 | 87 590 | 0 % |
| Soliditet | 5,3 % | 85 111 | 87 388 | 3 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 431 tkr | 60 111 | 87 591 | 31 % |
| Rörelseresultat per anställd | −18 tkr | 72 967 | 87 591 | 17 % |
| Nettoomsättning | 4 293 tkr | 82 600 | 87 591 | 6 % |
| Rörelseresultat | −53 tkr | 71 373 | 87 591 | 19 % |
| Antal anställda | 3 | 76 673 | 87 591 | 12 % |