starkabolag.se

Aktiebolag Västerås

Glennes Fysioterapiklinik AB

90 sökningar

Omsättning 2025

1,6 mkr

+15,4 %
Rörelsemarginal

15,4 %

+15,7 p.e.
Soliditet

77,3 %

+40,6 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning1 5881 3761 5151 4001 408
Rörelseresultat244−58322678
Årets resultat141310412452
Eget kapital326185283304279
Balansomslutning6157819681 012701
Anställda11111
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning1 5881 3761 5151 4001 408
Personalkostnader835721716714766
Av- och nedskrivningar012312312494
Övriga externa kostnader482501477500492
Övriga rörelseposter, netto−27−36−11616422
Rörelseresultat244−58322678
Räntekostnader630301410
Resultat efter finansiella poster239−355321269
Bokslutsdispositioner−604081−54−1
Skatt382313416
Årets resultat141310412452

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar036849149586
Varulager170184221271271
Kortfristiga fordringar911239091114
Kassa och bank354106166155230
Omsättningstillgångar615413477517615
Summa tillgångar6157819681 012701
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat65625960107
Eget kapital326185283304279
Justerat eget kapital475287416502434
Obeskattade reserver188128168249195
Långfristiga skulder0289381326106
Kortfristiga skulder101179136133121
Summa eget kapital och skulder6157819681 012701
Ställda säkerheter036849149586

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte Glennes Fysioterapiklinik AB 1,6 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 964 tusen kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 15,4 procent, och soliditeten var hög — 77,3 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 15 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Västerås.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall idka verksamhet inom området sjukgymnastik och rehabilitering, utföra utredning, utbildning och metodutveckling inom logopedi, idka handel med antikviteter och konst samt utföra därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Glennes Fysioterapiklinik AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Glennes Fysioterapiklinik AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Glennes Fysioterapiklinik AB (556489-4870)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Glennes Fysioterapiklinik AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 1994-06-29
Bransch Fysioterapeutisk verksamhet (SNI 86950)
Adress
Täppgatan 6, 724 62, Västerås
Besök: Täppgatan 6, Västerås
F-skattRegistrerad
MomsEj registrerad
Telefon021-330082