Aktiebolag Kalmar
Glebes Fastighets AB
585 sökningar
Omsättning 2025
105,6 mkr
+5,9 %Rörelsemarginal
35,8 %
+0,6 p.e.Soliditet
11,3 %
+0,6 p.e.Anställda
10
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 105 566 | 99 639 | 87 217 | 80 120 | 77 374 |
| Rörelseresultat | 37 774 | 35 032 | 30 249 | 23 050 | 22 122 |
| Årets resultat | 5 403 | −3 034 | 10 105 | 3 885 | 2 665 |
| Eget kapital | 83 300 | 80 596 | 86 330 | 77 925 | 75 740 |
| Balansomslutning | 1 001 451 | 1 016 626 | 1 008 201 | 923 456 | 871 880 |
| Anställda | 10 | 10 | 10 | 8 | 8 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 105 566 | 99 639 | 87 217 | 80 120 | 77 374 |
| Personalkostnader | 9 180 | 8 722 | 8 287 | 6 225 | 6 506 |
| Av- och nedskrivningar | 22 282 | 20 918 | 18 243 | 17 609 | 17 490 |
| Övriga externa kostnader | 36 574 | 34 967 | 31 847 | 34 130 | 32 025 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | 1 409 | 894 | 769 |
| Rörelseresultat | 37 774 | 35 032 | 30 249 | 23 050 | 22 122 |
| Ränteintäkter | 3 764 | 9 538 | 9 311 | — | — |
| Räntekostnader | 30 178 | 38 214 | 27 731 | 14 248 | 13 900 |
| Resultat efter finansiella poster | 11 359 | 6 356 | 18 155 | 9 343 | 8 176 |
| Bokslutsdispositioner | −1 836 | −6 468 | −4 919 | −5 062 | −6 184 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 430 | 1 700 | 1 528 |
| Skatt | 4 120 | 2 921 | 3 561 | 2 095 | 855 |
| Årets resultat | 5 403 | −3 034 | 10 105 | 3 885 | 2 665 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 962 932 | 980 621 | 978 890 | 891 564 | 853 522 |
| Kortfristiga fordringar | 9 651 | 19 868 | 15 192 | 5 884 | 7 549 |
| Kassa och bank | 28 868 | 16 137 | 14 119 | 26 008 | 10 809 |
| Omsättningstillgångar | 38 519 | 36 005 | 29 311 | 31 892 | 18 357 |
| Summa tillgångar | 1 001 451 | 1 016 626 | 1 008 201 | 923 456 | 871 880 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 33 165 | 37 786 | 29 270 | 25 973 | 23 897 |
| Eget kapital | 83 300 | 80 596 | 86 330 | 77 925 | 75 740 |
| Justerat eget kapital | 112 866 | 108 705 | 109 303 | 96 992 | 90 788 |
| Obeskattade reserver | 37 237 | 35 402 | 28 933 | 24 014 | 18 952 |
| Avsättningar | 32 592 | 31 951 | 30 932 | 29 947 | 29 565 |
| Långfristiga skulder | 264 841 | 644 278 | 590 077 | 599 595 | 706 774 |
| Kortfristiga skulder | 583 481 | 224 399 | 271 929 | 191 975 | 40 849 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 001 451 | 1 016 626 | 1 008 201 | 923 456 | 871 880 |
| Ställda säkerheter | 886 763 | 879 138 | 863 851 | 858 851 | 738 095 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 1 928 | 4 028 | 6 128 |
Verksamhet
Med 105,6 miljoner kronor i omsättning räkenskapsåret 2025 hör Glebes Fastighets AB till den övre fjärdedelen bland branschens 22 114 bolag med bokslut. Rörelsemarginalen landade på 35,8 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 11,3 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 6 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 10 personer, med säte i Kalmar.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva byggverksamhet samt handel med och förvalt- ning av fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Peter Glebe (f. 1951) Ordförande, Styrelseledamot
- Carl Johan Glebe (f. 1978) Styrelseledamot
- Kristina Gustafsson (f. 1976) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Hanna Karolina Persson (f. 1980) Revisorsuppleant
- Franz Robert Nicholaus Lindström (f. 1977) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Peter Glebe mfl AB (556661-4920) |
|---|---|
| Koncernmoder | Peter Glebe mfl AB (556661-4920) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2004-04-24 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201) |
| Adress | Kom snart igen 1, 392 31, Kalmar Besök: Kom Snart Igen 1, Kalmar |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |