Aktiebolag Stockholm
GLC Ledarskap och Utveckling AB
69 sökningar
Omsättning 2025
1,4 mkr
+34,8 %Rörelsemarginal
41,5 %
+25,6 p.e.Soliditet
95,3 %
+1,2 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 353 | 1 004 | 1 173 | 1 315 | 1 322 | 578 | 1 330 |
| Rörelseresultat | 562 | 160 | 384 | 564 | 625 | 30 | 733 |
| Årets resultat | 539 | 314 | 474 | 504 | 490 | 177 | 455 |
| Eget kapital | 1 788 | 1 536 | 1 488 | 1 264 | 1 065 | 832 | 826 |
| Balansomslutning | 1 876 | 1 632 | 1 734 | 1 701 | 1 634 | 1 252 | 1 465 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 353 | 1 004 | 1 173 | 1 315 | 1 322 | 578 | 1 330 |
| Personalkostnader | 724 | 771 | 751 | 714 | 654 | 525 | 563 |
| Övriga externa kostnader | 67 | 74 | 38 | 37 | 43 | 23 | 35 |
| Rörelseresultat | 562 | 160 | 384 | 564 | 625 | 30 | 733 |
| Ränteintäkter | 96 | 44 | 0 | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 658 | 204 | 414 | 622 | 625 | 68 | 762 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 185 | 184 | 0 | 0 | 149 | −185 |
| Skatt | 119 | 76 | 123 | 118 | 135 | 40 | 122 |
| Årets resultat | 539 | 314 | 474 | 504 | 490 | 177 | 455 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 652 | 766 | 765 | 665 | 594 | 344 | 214 |
| Kortfristiga fordringar | 117 | 67 | 131 | 320 | 82 | 161 | 142 |
| Kassa och bank | 1 107 | 799 | 838 | 716 | 958 | 747 | 1 109 |
| Omsättningstillgångar | 1 224 | 866 | 969 | 1 036 | 1 040 | 908 | 1 251 |
| Summa tillgångar | 1 876 | 1 632 | 1 734 | 1 701 | 1 634 | 1 252 | 1 465 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 199 | 1 172 | 964 | 710 | 525 | 605 | 321 |
| Eget kapital | 1 788 | 1 536 | 1 488 | 1 264 | 1 065 | 832 | 826 |
| Justerat eget kapital | 1 788 | 1 536 | 1 635 | 1 557 | 1 358 | 1 125 | 1 238 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 185 | 369 | 369 | 369 | 519 |
| Kortfristiga skulder | 88 | 96 | 61 | 68 | 200 | 51 | 120 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 876 | 1 632 | 1 734 | 1 701 | 1 634 | 1 252 | 1 465 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 60 338 granskade bolag ligger GLC Ledarskap och Utveckling AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 1,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 41,5 procent, och soliditeten var hög — 95,3 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 35 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom verksamhets- och organisationsutveckling, såsom förändringsledning, projektled- ning, interim management samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Gun Lindh (f. 1959) Styrelseledamot
- Jonas Lindh (f. 1957) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-09-10 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Kungstensgatan 28 C lgh 1103, 113 57, Stockholm Besök: Kungstensgatan 28 C LGH 1103, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |