Aktiebolag Arvika
Glava Rörmontage AB
48 sökningar
Omsättning 2024
1,2 mkr
−37,3 %Rörelsemarginal
4,6 %
−6,7 p.e.Soliditet
58,9 %
+11,2 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 162 | 1 854 | 2 076 | 1 465 | 1 745 | 1 805 | 1 837 |
| Rörelseresultat | 53 | 208 | 244 | 185 | 287 | 215 | 262 |
| Årets resultat | 63 | 138 | 145 | 110 | 170 | 130 | 157 |
| Eget kapital | 1 081 | 1 018 | 880 | 735 | 625 | 505 | 375 |
| Balansomslutning | 1 836 | 2 133 | 2 064 | 1 749 | 1 715 | 1 538 | 1 788 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 162 | 1 854 | 2 076 | 1 465 | 1 745 | 1 805 | 1 837 |
| Personalkostnader | 409 | 446 | 563 | 469 | 473 | 466 | 465 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 | 30 | 30 |
| Övriga externa kostnader | 135 | 210 | 137 | 97 | 108 | 108 | 122 |
| Övriga rörelseposter, netto | −565 | −990 | −1 132 | −714 | −847 | −986 | −958 |
| Rörelseresultat | 53 | 208 | 244 | 185 | 287 | 215 | 262 |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 53 | 211 | 244 | 184 | 287 | 215 | 262 |
| Bokslutsdispositioner | 30 | −35 | −60 | −45 | −70 | −50 | −60 |
| Skatt | 20 | 38 | 38 | 29 | 47 | 35 | 45 |
| Årets resultat | 63 | 138 | 145 | 110 | 170 | 130 | 157 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 183 | 117 | 108 | 72 | 36 | 30 | 61 |
| Varulager | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Kortfristiga fordringar | 1 091 | 1 281 | 1 691 | 1 255 | 1 225 | 650 | 1 256 |
| Kassa och bank | 552 | 725 | 255 | 412 | 443 | 847 | 461 |
| Omsättningstillgångar | 1 653 | 2 016 | 1 956 | 1 677 | 1 679 | 1 507 | 1 727 |
| Summa tillgångar | 1 836 | 2 133 | 2 064 | 1 749 | 1 715 | 1 538 | 1 788 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 968 | 830 | 685 | 575 | 405 | 325 | 168 |
| Eget kapital | 1 081 | 1 018 | 880 | 735 | 625 | 505 | 375 |
| Justerat eget kapital | 1 331 | 1 292 | 1 126 | 934 | 788 | 612 | 442 |
| Obeskattade reserver | 315 | 345 | 310 | 250 | 205 | 135 | 85 |
| Kortfristiga skulder | 440 | 770 | 874 | 764 | 885 | 898 | 1 328 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 836 | 2 133 | 2 064 | 1 749 | 1 715 | 1 538 | 1 788 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 4 954 granskade bolag ligger Glava Rörmontage AB strax under mitten räknat på omsättning, med 1,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 4,6 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 58,9 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 37 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Arvika.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva rörinstallationer och service inom VVS och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Peter Nilsson (f. 1978) Styrelseledamot
- Patrick Nilsson (f. 1968) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-04-11 |
|---|---|
| Bransch | Värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221) |
| Adress | Björknäs Östra Knoll, 670 20, Glava Besök: Björknäs Östra Knoll, Glava |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |