Aktiebolag Lomma
Glaskedjan i Sverige AB
132 sökningar
Omsättning 2025
31,3 mkr
−3,9 %Rörelsemarginal
8,6 %
+0,6 p.e.Soliditet
66,1 %
+3,2 p.e.Anställda
5
+25,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 31 343 | 32 610 | 29 592 | 27 386 | 21 701 | 18 140 | 12 632 | 10 253 |
| Rörelseresultat | 2 682 | 2 603 | 642 | 2 193 | 2 357 | 1 125 | −236 | 1 199 |
| Årets resultat | 2 247 | 2 451 | 650 | 1 490 | 1 448 | 848 | 3 | 768 |
| Eget kapital | 12 245 | 9 998 | 7 547 | 6 898 | 5 408 | 6 754 | 5 350 | 5 337 |
| Balansomslutning | 18 516 | 15 879 | 13 518 | 14 672 | 11 200 | 11 483 | 9 129 | 8 552 |
| Anställda | 5 | 4 | 5 | 5 | 5 | 5 | 4 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 31 343 | 32 610 | 29 592 | 27 386 | 21 701 | 18 140 | 12 632 | 10 253 |
| Personalkostnader | 5 789 | 5 649 | 6 495 | 4 648 | 4 071 | 3 618 | 3 040 | 2 554 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 22 | 22 | 22 | 38 | 77 |
| Övriga externa kostnader | 11 644 | 11 165 | 9 314 | 8 178 | 6 621 | 6 752 | 7 168 | 6 964 |
| Övriga rörelseposter, netto | −11 228 | −13 193 | −13 141 | −12 345 | −8 630 | −6 623 | −2 622 | 541 |
| Rörelseresultat | 2 682 | 2 603 | 642 | 2 193 | 2 357 | 1 125 | −236 | 1 199 |
| Ränteintäkter | 175 | 240 | 106 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 10 | 4 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 855 | 2 834 | 744 | 2 208 | 2 360 | 1 126 | −237 | 1 196 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 300 | 100 | −300 | −530 | −35 | 265 | −170 |
| Skatt | 609 | 683 | 194 | 418 | 382 | 243 | 25 | 258 |
| Årets resultat | 2 247 | 2 451 | 650 | 1 490 | 1 448 | 848 | 3 | 768 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 72 | 93 | 50 | 212 |
| Kortfristiga fordringar | 6 708 | 7 066 | 6 712 | 8 309 | 5 446 | 4 984 | 4 080 | 2 680 |
| Kassa och bank | 11 808 | 8 813 | 6 806 | 6 363 | 5 682 | 6 406 | 4 999 | 5 660 |
| Omsättningstillgångar | 18 516 | 15 879 | 13 518 | 14 672 | 11 129 | 11 390 | 9 079 | 8 341 |
| Summa tillgångar | 18 516 | 15 879 | 13 518 | 14 672 | 11 200 | 11 483 | 9 129 | 8 552 |
| Aktiekapital | 140 | 140 | 140 | 140 | 140 | 140 | 133 | 133 |
| Balanserat resultat | 7 988 | 5 537 | 4 887 | 3 398 | 1 950 | 3 896 | 3 893 | 3 125 |
| Eget kapital | 12 245 | 9 998 | 7 547 | 6 898 | 5 408 | 6 754 | 5 350 | 5 337 |
| Justerat eget kapital | 13 436 | 11 189 | 8 976 | 8 407 | 6 678 | 7 604 | 6 235 | 6 433 |
| Obeskattade reserver | 1 500 | 1 500 | 1 800 | 1 900 | 1 600 | 1 070 | 1 115 | 1 380 |
| Kortfristiga skulder | 4 771 | 4 381 | 4 171 | 5 874 | 4 192 | 3 659 | 2 664 | 1 835 |
| Summa eget kapital och skulder | 18 516 | 15 879 | 13 518 | 14 672 | 11 200 | 11 483 | 9 129 | 8 552 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 123 granskade bolag ligger Glaskedjan i Sverige AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 31,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 8,6 procent — en god nivå — medan soliditeten på 66,1 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 4 procent. Bolaget sysselsatte 5 personer och har sitt säte i Lomma.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget har till ändamål att dels främja till GLAS-Kedjan- konceptet anslutna företags ekonomiska intressen genom att sluta samarbetsavtal med leverantörer samt att i övrigt till- handahålla varor, servicetjänster, marknadsföring, utbildning och butiksutveckling samt därmed förenlig verksamhet för att befrämja en lönsam rörelse för de anslutna företagen, dels bedriva parti-, detalj- och provisionshandel med bilglas och andra reservdelar till motorfordon, handel med planglas, plast- och plexiglas, lim, metallpartier och solskydd och andra varor till bilverkstäder, bilglasmästerier och glas- och fasadföretag.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Per Johansson (f. 1967) Ordförande, Styrelseledamot
- Olof Mattias Andersson (f. 1971) Styrelseledamot
- Daniel Back (f. 1973) Styrelseledamot
- Nabaz Khorshid (f. 1982) Styrelseledamot
- Tomas Fritzon (f. 1962) Styrelseledamot
- Lennart Kryh (f. 1967) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Annette Persson (f. 1973) Extern VD
- Johan Malmqvist (f. 1988) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2009-09-30 |
|---|---|
| Bransch | Provisionshandel med motorfordon, och reservdelar och tillbehör till motorfordon (SNI 46181) |
| Adress | Kornettvägen 5, 237 41, Bjärred Besök: Kornettvägen 5, Bjärred |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 010-4940990 |